Tüm dünya ülkelerine gerçekleştirecek olduğunuz seyahatleriniz için profesyonel vize danışmanlığı yapan Euroasia Global Visa Services ekibi olarak, vize başvuru sürecinizin doğru ve hızlı adımlarla ilerlemesi için deneyimli kadromuz eşliğinde planlarınıza yardımcı olmaktayız. 

Schengen Bölgesi ülkelerinden olan İzlanda’ya gerçekleştirilecek olan ziyaretler, 90 günden kısa ve 90 günü aşacak olan kalmalı başvurular için farklı vize gereklilikleri bulundurmaktadır.

 • İzlanda’ya gerçekleştirilmesi planlanan 90 gün ve altında olacak olan konaklamalı seyahat türleri, kısa süreli vize kategorisinde yer almaktadır ve Schengen vizesi kriterlerine uygun olarak tanımlanmaktadır.

İZLANDA VİZESİ KİMLER İÇİN GEREKLİDİR?

Umuma Mahsus (bordo) pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İzlanda’ya yapacak oldukları seyahat öncesinde vize alma zorunlulukları vardır. Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaport ve Diplomatik (Siyah) pasaport sahipleri ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartıyla vizeden muaftırlar.

İZLANDA VİZESİ NASIL ALINIR?

Türkiye’de İzlanda Devleti’ne ait dış temsilcilik olarak herhangi bir başkonsolosluk veya konsolosluk bulunmamakta, İzlanda oturum/çalışma izni, vatandaşlık ve vize süreçleri, İzlanda’yı temsilen Danimarka Başkonsolosluğu’na bağlı bir birim tarafından yönetilmektedir.

Kısa süreli İzlanda seyahatlerini kapsayan vize türleri;

 • İzlanda Turistik Vizesi
 • İzlanda Aile/Arkadaş Ziyaret Vizesi
 • İzlanda Ticari Vizesi 

İZLANDA VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR 2020

Schengen Anlaşmasına taraf olan ülkeler arasında yer alan İzlanda’ya gerçekleşecek olan 90 gün ve altı kalmalı kısa süreli seyahatlerde Schengen Vizesi gereklilikleri arandığından;

Tüm başvuru sahiplerinin parmak izi kaydının da dahil olduğu biometrik verilerini, konsoloslukla paylaşma zorunluluğu bulunmaktadır.

Schengen kapsamında paylaşılan biometrik veriler ve parmak izi kayıtları 5 yıla kadar saklı tutulabildiğinden, son 5 yıl içinde Schengen Vizesi gerekliliklerinin tümüyle yerini getirmiş olan başvuru sahiplerinin, doğrudan konsolosluk ziyareti zorunluluğu bulunmamaktadır fakat vize başvuru sürecinde Konsolosluk başvuru sahibini konsolosluğa davet etme hakkına sahiptir.

Başvuru sahibinin pasaportu, son 10 yıl içinde alınmış olmalı ve pasaportta bulunan işlenmiş sayfaların A4 boyutunda renkli fotokopileri ile

 • Kullanılmış olan eski pasaport varsa beyan edilmeli ve eski pasaporta ait işlenmiş sayfaların fotokopileri
 • Başvuru sahibinin anne, baba, eş, kardeş ve çocuk bilgilerini gösteren, Nüfus müdürlüğü onaylı Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Kişisel banka hesabına ait son 15 gün içinde alınmış, 3 aylık hesap hareketi bilgisi
 • Başvuru sahibin çalışması durumunda, işveren tarafından düzenlenen ve başvuru sahibinin iş tanımı, çalışma süresi ve Schengen ülkelerine gerçekleşecek ziyaretten sonra işe geri dönüleceğinin beyanını içeren izin mektubu.
 • Başvuru sahibinin son 4 aylık maaş bordrosu, SGK son 4 aya ait SGK bildirileri, işe giriş bildirgesi, İşveren Faaliyet Belgesi, Vergi Levhası, İmza Sirküleri, Türk Ticaret Sicil Gazetesi ve Yetki Belgesi gerekmektedir.

İZLANDA VİZESİ BAŞVURU FORMU

İzlanda’ya gerçekleştirilecek olan kısa ve uzu süreli seyahatler, farklı vize kategorileri ve vize başvuru formları üzerinden sağlanmaktadır. Seyahat içeriğine ve gerekçesine bağlı olarak belirlenen vize türlerinin tanımlanmasında,

 • Seyahat süresi,
 • Seyahatin kapsamı,
 • Seyahat içeriği ve
 • Başvuru sahibinin pasaport niteliği önem taşımaktadır.
 •