Orta Asya’da yer alan ve günümüzdeki 7 bağımsız Türk devletinden biri olan Özbekistan, Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Hususi, Hizmet ve Umuma Mahsus pasaport sahipleri Özbekistan’a yapacakları turistik ve ticari seyahatleri öncesi Özbekistan vizesi almalıdır. Diplomatik pasaport sahipleri ise 90 güne kadar olan Özbekistan ziyaretlerinde vizeden muaftırlar.

Özbekistan vize başvuruları Ankara’daki Özbekistan Büyükelçiliği ve İstanbul’daki Özbekistan Başkonsolosluğu’na yapılmaktadır. Başvurularınızı bu iki diplomatik temsilciliğin yetkilendirdiği acenteler aracılığıyla konsolosluğa şahsen gitmeden de yapabilirsiniz.
Özbekistan vizesi için hazırlamanız gereken 2020 güncel evrak listesini isteyebilir, vize prosedürü ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Yetkilimiz online başvuru formunuzun doldurulması, evraklarınızın hazırlanması, kontrollerinin sağlanması ve vize başvuru işlemlerinde size yardımcı olacaktır. Vizeniz onaylandıktan sonra ise pasaportunuzu kargo aracılığıyla adresinize gönderecektir.

ÖZBEKİSTAN VİZESİ İÇİN DAVETİYE / TELEKS NUMARASI

Özbekistan vize başvurularında en önemli evrak seyahat amacına uygun olarak alınan Teleks Numarası (Referans Numarası) denilen davetiyenin alınmasıdır. Kişi  Özbekistan Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen bu numara olmadan Turistik, Ticari ve Aile Ziyaret Vizesi başvurusu yapamıyor. Teleks numarası için Turistik vize başvurularında Özbekistan’daki otel, ticari vize başvurularında şirket ya da Aile Ziyaret Vizesi başvurularında aile üyesi, başvuru sahibi adına Dışişleri Bakanlığı’na başvuru yapıyor. Davetiye mektubu yerine geçen Dışişleri Bakanlığı onaylı teleks numarasını alıp Türkiye’de başvurunun yapılacağı Özbekistan Büyükelçiliği ya da İstanbul Özbekistan Başkonsolosluğu’na gönderiyor. Teleks numarası başvurudan sonra 10-20 iş günü içerisinde alınabiliyor.

1 aydan uzun süreli seyahatlerde teleks numarası isteniyor. Ancak Özbekistan Devleti ve Türkiye arasında 23 Ekim 2017 tarihinde imzalanan karar  ile Türk vatandaşlarına Özbekistan vize işlemlerinde kolaylıklar sağlanmıştır. Buna göre; Özbekistan’a bir ay süreli turistik vize başvurusunda bulunacak kişilerden artık davetiye (Teleks numarası) ve turizm acenteleri tarafından verilen turist çeki (dilekçe) istenmiyor.

ÖZBEKİSTAN KAPIDA VİZE

Türk vatandaşlarının en çok merak ettiği konulardan biri de Özbekistan’ın kapıda vize uygulamasının olup olmadığıdır. Türk vatandaşları için Özbekistan Kapıda Vize uygulaması yoktur. Özbekistan’a seyahat etmek istiyorsanız seyahatiniz öncesi İstanbul’daki Özbekistan Başkonsolosluğu’na ya da Ankara Özbekistan Büyükelçiliği’ne başvuru yaparak vizenizi almalısınız.

 

Bu arada Özbekistan Cumhuriyeti’nin konsolosluk birimlerinin bulunmadığı ülkelerde yaşayan ve Özbekistan’a gitmek isteyen yabancı uyruklu kişiler, ülkeye giriş yaptıktan sonra, Özbekistan Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Uluslararası ‘Taşkent Havalimanı’ vize biriminde bu işlemi gerçekleştirebilirler. Ancak bu kişilerinde önceden  Özbekistan İçişleri Bakanlığı’ndan onaylı davetiye temin etmeleri gerekmektedir.

ACİL ÖZBEKİSTAN VİZESİ / ÖZBEKİSTAN EKSPRES VİZE

Özbekistan vize işlemlerinin sonuçlanması teleks numarasının  alınması ve başvurunun değerlendirilmesi de hesaba katılırsa ortalama 2-3 hafta sürebilmektedir. Eğer Özbekistan’a hastalık, ölüm vb. gibi acil sebeplerle gitmeniz gerekirse Özbekistan Ekspres vizesine başvuru yapabilirsiniz. Acil Özbekistan vizesi için büyükelçilik ya da başkonsolosluğa şahsen gelmenize gerek yoktur. Vize için gerekli evrakları kargo yoluyla yetkilimize ulaştırdığınızda sizin adınıza başvurunuzu gerçekleştirecektir. Ekspres Özbekistan vizeleri 3 iş günü içerisinde sonuçlanabilmektedir. Ancak Özbekistan acil vize ücretleri diğer vize türlerine göre biraz daha fazladır

ÖZBEKİSTAN VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Özbekistan vizesi için hazırlanması gereken evraklar seyahat amacına, vize türüne ve başvuru sahibinin mesleki özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Özbekistan vize türleri; Turistik, Ticari, Transit, Aile Ziyaret Vizesi olarak kategorize edilmektedir. Özbekistan’a iş amacıyla seyahat edecekseniz vize başvurusu öncesi sizi davet eden şirketin Özbekistan Dışişleri Bakanlığı’na başvuru yaparak onaylı istek mektubu (teleks numarası) alması zorunludur. 1 aydan uzun süreli turistik seyahatlerde ise Özbekistan’daki turizm şirketinin sizin adınıza yine Özbekistan Dışişleri Bakanlığı’na başvurarak turistik dilekçe (teleks numarası) alması gerekmektedir. Vize başvurusunda bulunan kişi ayrıca; Özbekistan seyahati bitiminden itibaren en az 6 ay geçerliliği olan pasaport, (yırtık ve yıpranmış pasaportlarla yapılan başvurular kabul edilmez) online vize başvuru formu,  2 adet biometrik fotoğraf ( 3,5x4,5 cm ebatlarında, arka fonu beyaz, güncel tarihli),  çalışan ve iş veren ise şirketin antetli kağıdına konsolosluğa hitaben yazılmış vize talep dilekçesi sunmalıdır. Ancak Özbekistan Başkonsolosluğu ve Özbekistan Büyükelçiliği vize yetkilileri gerekli gördüğü takdirde ek evrak talep etme hakkına sahiptir.

ÖZBEKİSTAN VİZESİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

Özbekistan Vize  başvurularının sonuçlanma süresi; Özbekistan Büyükelçiliği ve Özbekistan Başkonsolosluğu’nun resmi tatilleri, yoğunluğu, ek evrak talep edilmesi  ya da başvuru sahibinin teleks numarasının olup olmamasına bağlı olarak değişmektedir.  Eğer evraklarınızda her hangi bir eksiklik yoksa Özbekistan vizesi 7-8 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Teleks numarasının Özbekistan Dışişleri Bakanlığı’ndan onaylanması en az 10 gün sürebileceğinden teleks numaranız yoksa  başvurunuzun sonuçlanması 2-3 haftayı bulabilmektedir.

Bu arada Özbekistan Devleti 23 Ekim 2017 tarihinde imzaladığı bir kararla vize işlemlerinin sürelerinde de kolaylık sağladı. Buna göre; 1 yıl geçerli çok girişli ticari vize başvuruları 3 iş günü içerisinde sonuçlandırılacak. Ayrıca 1 ay süreli turistik vize başvuruları da yine 3 iş günü içerisinde sonuca bağlanacak.