Sierra Leone Vize Zorunluluğu

Batı Afrika ülkeleri arasında bulunan Sierra Leone’ ye seyahat etmeyi planlayan

  • Umuma Mahsus Pasaport ( Bordo Pasaport )
  • Hususi Pasaport ( Yeşil Pasaport ) ve
  • Hizmet Pasaportu ( Gri Pasaport ) hamilli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize zorunluluğu bulunmakta,

Diplomatik Pasaport ( Siyah Pasaport ) hamilli kişiler için ise, Mayıs 2017 tarihinde varılan anlaşma doğrultusunda, vize muafiyeti bulunmaktadır.

Sierra Leone’ye seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gerçekleştireceği vize başvuru kategorileri;

  • Seyahatin planlanan süresi ve
  • Seyahat kapsamına bağlı olarak belirlenmekte ve vize başvuruları, seyahat içeriğine bağlı olarak farklı belgelerle desteklenmektedir.

Sierra Leone vize işlemleri arasında aşı kartıyla desteklenen zorunlu sarıhumma aşısının, seyahat tarihinden en az 10 gün önce yapılması önerilmektedir.

  • Zorunlu olmamakla birlikte, Sierra Leone’ye seyahat edecek ziyaretçilerin korunmasına yönelik tedbirler kapsamında, Kolera, Difteri, Hepatit A-B, Kuduz, Tetanoz ve Tifo aşılarının da yapılması önerilmektedir.

SİERRA LEONE VİZESİ NASIL ALINIR?

Sierra Leone Vizesi işlemleri, Türkiye’de Sierra Leone Devleti’ni temsil eden İstanbul Sierra Leone Fahri Konsolosluğu yetkilileri aracılığıyla ya da konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş, akredite vize işlem merkezleri üzerinden yürütülmektedir.

Sierra Leone seyahat planınızla ilişkili tüm vize işlem adımlarında Euroasia Global Visa Services tarafından sağlanan hızlandırılmış vize işlem hizmeti sayesinde, hızlı ve kolay vize avantajlarından yararlanarak, seyahat planlarınızın aksamadan gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

SİERRA LEONE VİZESİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

Sierra Leone’ye gerçekleştirmeyi planladığınız seyahat kapsamını en iyi biçimde tanımlayan vize kategorisine uygun belge ve evrakların tamamlanmasının ardından, vize başvurusuyla ilişkili belgeler konsolosluk birimine teslim edilmekte ve başvuru değerlendirme süreci başlamaktadır.

Sierre Leone vize işlemleri ortalama 1 hafta içerisinde tamamlanmakla birlikte, olası dönemsel yoğunluklar ve ek evrak taleplerinin neden olabileceği ek süre uzamalarını da göz önünde bulundurarak, seyahat başlangıç tarihinden en az 2 hafta önce vize işlemlerinizi başlatmanız önerilmektedir.

SİERRA LEONE VİZESİ BAŞVURU FORMU

Sierre Leone seyahatleri öncesi tamamlanması gereken vize kategorileri, seyahat kapsam ve süresine bağlı olarak belirlenmekte ve vize başvurusu kategorisine uygun olarak farklı ek evraklarla desteklenmektedir.