Değerli ziyaretçilerimiz, Güney Asya ülkelerinden biri olan Pakistan, Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Bu nedenle Pakistan’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının, seyahat amaçlarına uygun vize almaları gerekmektedir. Ancak Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) pasaport sahiplerinin Pakistan’a yapacakları 1 yıl içinde 90 güne kadar olan seyahatlerinde vize almalarına gerek yoktur.

Pakistan vize başvurularında karar mercii Ankara’daki Pakistan Büyükelçiliği ve İstanbul’daki Pakistan Başkonsolosluğu'dur.  Bu iki temsilciliğe de başvuru için şahsen gitmenize gerek yoktur. Yetkili acenteler aracılığıyla Pakistan vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. 

Pakistan vize başvurularında en önemli aşama gerekli evrakların dikkatlice hazırlanmasıdır. Evrak listesi başvuru yapılacak vize türüne, başvuru sahibinin mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir. Pakistan vize türleri Turistik, Ticari ve Aile Ziyaret Vizesi olarak kategorize edilebilir.

Seyahat amacı ne olursa olsun Pakistan vizesine başvuru yapacak kişilerin davetiye sunması gerekmektedir. Pakistan Turistik Vize başvurularında turizm şirketinin sahibi tarafından yazılmış noter onaylı bir dilekçe sunulmalıdır. Ticari Vize başvurularında ise Pakistan’daki şirketten davetiye alınmalı. Bu davetiye Pakistan Ticaret Odası’na onaylatılmış olmalıdır. Ayrıca Turistik vize davetiyesi gönderen kişi kimlik kartı fotokopisini de eklemelidir.

Pakistan vize başvurularında bir başka önemli ayrıntı da pasaport geçerlilik süresiyle ilgilidir. Pasaportunuzun başvuru tarihinizden sonra en az 6 ay daha geçerliliğinin olması gerekmektedir. Pasaportunuzun süresi ne kadar uzunsa Pakistan vize işlemleriniz de o kadar kolay olabilir. Ayrıca pasaportunuzun yırtık veya yıpranmış olmamasına özen gösterin. Aksi takdirde Pakistan Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu vize başvurunuzu geri çevirebilir.

Pakistan vizesi en fazla 90 gün verilmektedir. Bu yasal süre aşıldığı takdirde başvuru sahibine para cezası verilmektedir. Bu arada Pakistan vizenizi de doğru kullanmalısınız. Turist vizesiyle Pakistan’a giriş yapıp, daha sonra çalışma ve oturum izni almak için başvuru yaptığınız takdirde ceza alabileceğinizi unutmayın.  

PAKİSTAN VİZESİ NEREDEN ALINIR? 

Pakistan vize başvuruları Ankara Pakistan Büyükelçiliği ve İstanbul Pakistan Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmektedir. Ancak bu iki temsilciliğinde yetki alanı sınırlaması yoktur. Bu nedenle Türkiye’nin hangi ilinde ikamet ediyor olursanız olun Pakistan vize başvurusu için evraklarınızı merkez ofisimize gönderebilirsiniz. Yetkilimiz sizin için en uygun olacak temsilcilikten başvurunuzu şahsen gelmenize gerek kalmadan gerçekleştirecektir.

Pakistan Vize Başvuru Formu 

Pakistan Konsolosluğu tarafından hazırlanan Vize Başvuru Formu, eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Eksik formla yapılan başvurular kabul edilmemektedir. Temsilcilikler, Pakistan vize başvurularını bu formda yazan beyanlara göre değerlendirdikleri için başvuru formundaki yanlış beyanlar vizenizin olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir.

Vize Başvuru Formunu İngilizce ve Türkçe olarak büyük harflerle doldurduktan sonra istenilen ölçülerdeki iki fotoğrafınızı ekleyip imzalamanız gerekmektedir. Ayrıca forma atacağınız imza ile başvuru belgelerinizde kullandığınız imzanın uyum sağlaması önemlidir. Vize yetkilileri özellikle imzaların uyuşmasına önem vermektedir.

PAKİSTAN VİZESİ NASIL ALINIR? 

Başvuru formunuzu doldurun: Pakistan vize başvurusunda bulunmak için ilk yapmanız gereken Pakistan Vize Başvuru Formunu doldurmaktır. İngilizce ve Türkçe doldurulabilen bu forma web sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz. Formu dilerseniz PDF olarak bilgisayarda doldurabilirsiniz, dilerseniz çıktısını alarak elle doldurabilirsiniz. Formu büyük harflerle doldurmalısınız. Bilgilerinizin eksiksiz ve doğru olmasına özen gösterin. Belgelerle kanıtlayamayacağınız bilgileri forma yazmayın. Aksi takdirde vizeniz olumsuz sonuçlanabilir ya da işlem süreniz uzayabilir. 

Evraklarınızı kargoyla ofisimize ulaştırın:  Pakistan vize başvurunuzu Konsolosluk veya Büyükelçiliğe gitmeden gerçekleştirmeniz mümkün. Bunun için gerekli evrakları hazırlayıp kargo yoluyla ofisimize göndermeniz yeterli. Pakistan vizesi için gerekli evraklar vize kategorisine başvuru sahibinin mesleki durumuna göre değişmektedir. Yetkilimizle iletişime geçerek güncel evrak listesini isteyebilirsiniz. Belgelerinizi hazırlayıp ofisimize gönderdiğinizde yetkilimiz kontrollerini sağlayıp sizi bilgilendirecektir. Vize yetkilileri başvuru sahibi hakkında detaylı bilgi edinebilmek için ek evrak talep edebilmektedir.  

Vize ücretinizi ödeyin:  Yetkilimizin Pakistan vize başvurunuzu gerçekleştirebilmesi için vize ücretinizin ödenmesi ve gerekli dekontun başvuru dosyanıza konulması gerekmektedir. Vize ücretinizle ilgili bilgileri yetkilimiz size mail olarak gönderecektir. Size gönderilen ücret bilgisi konsolosluk vize harcı, vize ücreti  ve bizim hizmet bedelimizi kapsamaktadır. Vize ücretini banka hesabımıza gönderebilirsiniz.

Başvurunuzu gerçekleştiriyoruz: Evraklarınız eksiksiz tamamlandıktan sonra yetkilimiz vize başvurunuzu gerçekleştiriyor. Vize başvuruları Ankara’daki Pakistan Büyükelçiliği ve İstanbul’daki Pakistan Başkonsolosluğu’na yapılabilmektedir. Ancak bu iki temsilciliğinde bölge ayırımı olmadığından Türkiye’nin hangi ilinde ikamet ediyor olursanız olun evraklarınızı İstanbul’daki ofisimize göndermeniz yeterli olacaktır. Yetkilimiz vizenizi en hızlı ve kolay şekilde alabileceğiniz temsilciliğe başvurunuzu gerçekleştirecektir. Başvuru için sizin şahsen gelmenize gerek yoktur.

Pasaportunuzu adresinize gönderiyoruz: Pakistan vize başvurunuz onaylandıktan sonra yetkilimiz pasaportunuzu Pakistan Büyükelçiliği ya da Pakistan Başkonsolosluğu’ndan teslim alır ve istediğiniz adrese kargo aracılığıyla gönderir. Pasaportunuz elinize geçtiğinde ilk yapmanız gereken şey Pakistan vizenizin olduğu sayfayı kontrol etmek olmalıdır. Adınız-soyadınız, fotoğrafınız, vize başlangıç ve bitiş tarihlerinizin doğru olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer bu bilgilerde yanlışlık varsa vakit kaybetmeden konsolosluk yetkilisine bilgi vermenizi tavsiye ederiz.

Pakistan vizesi kaç günde çıkar?

Pakistan vize başvuruları istisnai durumlarda dışında 5-15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Ancak bu süre resmi tatiller ve yoğunluk nedeniyle uzayabilmektedir. Ayrıca vize yetkilisi gerekli gördüğü takdirde ek evrak isteme ve başvuru sahibini mülakata çağırma hakkına sahiptir. Böyle bir talep vize çıkış sürenize etki edecektir. Eğer Pakistan vizenizin planladığınız tarihlere yetişmesini isterseniz başvurunuzu seyahat tarihinizden en az 15 gün önce yapmanızı öneririz. Bu arada İstanbul dışından yapılacak başvurularda evrakların kargo ile gönderilecek olması göz önünde bulundurulmalıdır.