Çek Cumhuriyetine yapacak olduğunuz turistik, ticari, aile ziyaret, kültürel ve sportif faaliyetler için vize almanız gerekir. Her ülkenin kendine has yerine getirilmesi gereken vize prosedürleri vardır. Çek seyahatiniz için de Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğunun belirlemiş olduğu vize prosedürlerini yerine getirmelisiniz. Öncelikle seyahat amacınıza uygun vize türünü belirlemeli ardından bu vize türü için gerekli evraklar konusunda bilgi almalısınız. Çek Cumhuriyetine yapacağınız kısa süreli seyahatler Schengen vize kategorisine girmektedir. 90 günden az seyahatleriniz için Çek Schengen vizesine başvurmalısınız

Turistik amaçlı seyahatleriniz için Turizm Vizesini seçmelisiniz. Turizm Vizesi için sizi davet eden bir kişi ya da bir kurum olmamalıdır. 

Çek vize başvurularında çocuklar için noter onaylı sponsorluk dilekçesi gerekmektedir.

Sayfamızda yer alan bilgiler Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu web sayfalarında bulunan bilgiler referans alınarak hazırlanmıştır ancak yasal bağlayıcılığı bulunmamaktadır. 

2020 yılında Çek Cumhuriyeti vize başvuruları için hazırlanması gerekli belgeler ve Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu'nun ve hizmet merkezlerinin 2020 yılındaki vize ücretleri hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan iletişim adreslerinden bizlere ulaşabilirsiniz. Çekya seyahatiniz için gerekli olan belgeleri yetkililerimizden e-posta adresinize gönderilmek üzere talep edebilirsiniz.
Çekya için kurumumuz aracılığıyla VIP hizmeti, erken saat randevusu alabilmektedir. 

ÇEKYA VİZESİ TÜRLERİ

 

 • Çekya Turist Vizesi,
 • Çekya Ticari Vize,
 • Çekya Aile Ziyaret Vizesi

ÇEK VİZESİ BAŞVURU SONUÇLANMA SÜRESİ 

 

 • ÇEK VİZESİNİN SONUÇLANMA SÜRESİ ORTALAMA 15 TAKVİM GÜNÜDÜR. BAŞVURU SAHİBİNİN KİŞİSEL DURUMUNA GÖRE BU SÜRE ESNEKLİK GÖSTEREBİLMEKTEDİR. ÇEKYA’NIN VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN RESMİ TATİL GÜNLERİNDE ÇEK DİPLOMATİK TEMSİLCİLİKLERİ HİZMET VERMEMEKTEDİR.  EKSİK VE YANLIŞ EVRAK İLE BAŞVURUNDA BULUNAN KİŞİLERİN VİZE SONUÇLANMASI DAHA UZUN SÜREBİLMEKTEDİR. TÜRKİYE’DE İKAMET EDEN YABANCI UYRUKLU BAŞVURU SAHİPLERİNİN DE VİZE SONUÇLANMA SÜRELERİ DEĞİŞİKLİK GÖSTEREBİLMEKTEDİR. ÇEK CUMHURİYETİ KONSOLOSLUĞU GEREKLİ GÖRDÜĞÜ TAKDİRDE BAŞVURU SAHİPLERİNDEN EK BELGE TALEP ETME HAKKINA SAHİPTİR. SİZDEN İSTENİLEN BELGELERİ ZAMANINDA TESLİM ETMENİZ VİZENİZİN İŞLEME ALINMA SÜRESİNİ HIZLANDIRACAKTIR.

ÇEK CUMHURİYETİ SCHENGEN VİZESİ

 

 • SCHENGEN SİSTEMİ’NİN TEMEL AMACI VATANDAŞLARIN ÜYE ÜLKELER ARASINDA DOLAŞIMINI KOLAYLAŞTIRMAKTIR. SCHENGEN İŞBİRLİĞİ BÖLGESİNDEKİ KİŞİSEL VERİ KORUMA OFİSİ’NİN GÖREVİ SCHENGEN BİLGİ SİSTEMİ (SBS) ARACILIĞIYLA İŞLENMİŞ OLAN KİŞİSEL VERİLEN KORUNMASINA UYGUN OLARAK DENETLEMEKTİR. ÇEKYA SHENGEN ÜLKELERİ ARASINDA YER ALMAKTADIR. ÇEKYA’YA VİZE ALMAK, SEYAHAT AMACINIZA GÖRE FARKLI NİTELİKLER GÖSTEREN BİR İŞLEMDİR. DİPLOMATİK (KIRMIZI/SİYAH), HUSUSİ (YEŞİL) VE HİZMET (GRİ) PASAPORA SAHİP KİŞİLER 90 GÜNE KADAR OLAN SEYAHATLERİNDE VİZEDEN MUAFTIRLAR. ÇEK VİZE BAŞVURULARINIZDA SEYAHAT AMACINIZA GÖRE EVRAKLARINIZI HAZIRLAYARAK İKAMET BÖLGENİZE EN YAKIN VİZE SERVİSİMİZE İLETMENİZ GEREKMEKTEDİR.  ÇEKYA VİZELERİ ÇOĞUNLUKLA BAŞVURU SAHİPLERİNİN SEYAHAT TARİHLERİNİ KAPSAYACAK ŞEKİLDE ONAYLANMAKTADIR. DAHA UZUN SÜRELİ VİZELERİN ÇIKMA ORANI AZDIR. 

ÇEKYA VİZE BAŞVURULARINDAN ÖNCE DİKKAT!

 

 • ÇEKYA VİZE BAŞVURULARINDA DİĞER SCHENGEN ÜLKELERİNDEN FARKLI OLARAK DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BAZI ÖNEMLİ AYRINTILAR BULUNMAKTADIR. LÜTFEN ÇEK VİZE BAŞVURUNUZU AŞAĞIDAKİ BİLGİLERİ DİKKATE ALARAK YAPINIZ. 

  • BAŞVURU SAHİBİ DAHA ÖNCE HERHANGİ BİR SCHENGEN ÜLKE VİZESİ İÇİN PARMAK İZİ VERMİŞ OLSA BİLE BAŞVURUYA ŞAHSEN GELMEK ZORUNDADIR.
  • 18 YAŞINDAN BÜYÜK ÖĞRENCİLER ŞAHSİ BANKA DÖKÜMÜNÜ DE BAŞVURU EVRAKLARIYLA BİRLİKTE İBRAZ ETMELİDİR.
  • SEYAHATİNE 15 TAKVİM GÜNDEN DAHA AZ KALMIŞ OLAN KİŞİLERİN ÇEK VİZESİ BAŞVURU KABULÜ YAPILMAYABİLİR. ÇEK VİZE BAŞVURUNUZU EN AZ 1 AY ÖNCEDEN YAPMANIZI TAVSİYE EDERİZ.
  • ÇEK CUMHURİYETİ KONSOLOSLUK BİRİMİ GEREKLİ GÖRMESİ DURUMUNDA BAŞVURU SAHİPLERİNDEN EK EVRAK TALEBİNDE BULUNABİLİR. LÜTFEN SİZDEN İSTENİLEN EVRAKLARI ZAMANINDA TESLİM EDİNİZ.
  • ÇEKYA VİZE BAŞVURULARINIZDA PASAPORTUNUZUN SON 10 YIL İÇERİSİNDE ÇIKARILMIŞ OLMASI VE SEYAHAT TARİHİNDEN SONRA EN AZ 6 AY GEÇERLİLİĞİ BULUNMASI GEREKMEKTEDİR
  • ÇEK CUMHURİYETİ VİZE PROSEDÜRLERİNE UMUMA MAHSUS (BORDO) PASAPORT SAHİPLERİ TABİDİR. DİPLOMATİK, HUSUSİ VE HİZMET PASAPORT SAHİPLERİ KISA SÜRELİ ÇEK SEYAHATLERİ İÇİN VİZE PROSEDÜRLERİNDEN MUAF TUTULMUŞLARDIR.
  • TÜRKİYE’DE İKAMET EDEN YABANCI UYRUKLU KİŞİLERİN BAŞVURU EVRAKLARI ARASINDA SEYAHAT SONRASI 3 AY DAHA GEÇERLİ OLAN İKAMET BELGELERİNİ DE GÖSTERMESİ GEREKLİDİR.

ÇEK CUMHURİYETİ VİZE EVRAKLARI

 

 • ÇEK CUMHURİYETİ İÇİN HAZIRLAYACAĞINIZ BELGELERİN EKSİKSİZ VE GÜNCEL TARİHLİ OLMASI GEREKTİĞİNİ HATIRLATIRIZ. ÇEK CUMHURİYETİNE YAPACAĞINIZ SEYAHATLER İÇİN ÖNCELİKLE SEYAHAT AMACINIZI NET OLARAK PLANLAMANIZ GEREKİR. KISA SÜRELİ ÇEK SEYAHATİNİZİ TURİSTİK, TİCARİ, AİLE ZİYARET, KÜLTÜREL VE SPORTİF FAALİYETLER ÇERÇEVESİNDE PLANLAYABİLİRSİNİZ. ÇEK CUMHURİYETİ’NE TURİSTİK AMAÇLARLA SEYAHAT EDİYORSANIZ ÇEK TURİST VİZESİNE, TİCARİ AMAÇLARLA İŞ TOPLANTISI, SEMİNER, KONFERANS, FUAR VB. KATILACAKSANIZ ÇEK TİCARİ VİZESİNE, ÇEK CUMHURİYETİ’NDE İKAMET EDEN BİR AKRABANIZI ZİYARET EDECEKSENİZ ÇEK AİLE ZİYARET VİZESİNE BAŞVURMALISINIZ

  SEYAHAT AMACI KESİN OLARAK BELİRLENDİKTEN SONRA ONA UYGUN EVRAKLAR HAZIRLAMALISINIZ. FARKLI MESLEK GRUPLARI İÇİN TEMİN EDİLMESİ GEREKEN EVRAKLAR DEĞİŞKENLİK GÖSTEREBİLİR. ÖRNEĞİN ÇALIŞAN, İŞVEREN, EMEKLİ, ÇİFTÇİ VB. MESLEK SAHİPLERİ DURUMLARINA UYGUN EVRAK İBRAZ ETMEK ZORUNDADIR. ÇEK CUMHURİYETİ VİZE EVRAKLARI ARASINDA; ÇEK CUMHURİYETİ VİZE BAŞVURU FORMU, PASAPORT ASLI, ÇEK CUMHURİYETİ VİZE FOTOĞRAF ÖLÇÜSÜNE UYGUN 2 ADET BİOMETRİK FOTOĞRAF, VİZE TALEP DİLEKÇESİ, DAVETİYE, OTEL KONFİRMASYON BELGESİ, KİMLİK FOTOKOPİSİ, TAM VUKUATLI NÜFUS KAĞIT ÖRNEĞİ, ÇALIŞANLAR İÇİN MAAŞ BORDROSU, SGK İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ, SGK HİZMET DÖKÜMÜ, ŞAHSİ BANKA HESAP DÖKÜMLERİ, İŞVERENLER İÇİN GÜNCEL TARİHLİ ŞİRKET EVRAKLARI, ÇİFTÇİLER İÇİN ÇİFTÇİLİK BELGESİ GİBİ EVRAKLAR ÇEK KONSOLOSLUĞU'NA BAŞVURU İÇİN SUNULMALIDIR. BAŞVURU İÇİN KULLANACAĞINIZ BİOMETRİK FOTOĞRAFIN GÜNCEL VE SCHENGEN FOTOĞRAF ÖLÇÜLERİNE UYGUN OLMASI GEREKİR.

  ÇEK VİZE BAŞVURUNUZ İÇİN GEREKLİ OLAN EVRAKLARI OFİSİMİZE KARGO İLE GÖNDERMENİZ HALİNDE BAŞVURU SÜRECİNİZİ BAŞLATMAKTA VE ÇEK CUMHURİYETİ KONSOLOSLUK BİRİMİNDEN SİZİN ADINIZA RANDEVU TALEP ETMEKTEYİZ. DAHA ÖNCE VİZE BİLGİ SİSTEMİNE KAYITLI PARMAK İZİNİZ OLSA BİLE ÇEK VİZE BAŞVURUSU İÇİN ŞAHSEN GELMENİZ GEREKİR. KURUMUMUZ ARACILIĞIYLA ALINAN RANDEVU GÜN VE SAATİNDE HAZIR BULUNMANIZ YETERLİDİR.
  ÇEK CUMHURİYETİ VİZESİNE BAŞVURU YAPACAK OLAN KİŞİLER EĞER SEYAHATLERİ BOYUNCA DİĞER SCHENGEN ÜLKELERİNE GEÇİŞ YAPMAYI DÜŞÜNÜYORLARSA SEYAHAT DETAYLARINI ANLATAN BİR DİLEKÇE YAZMALILAR. DİĞER SCHENGEN ÜLKELERİYLE ÇEK CUMHURİYETİ KONAKLAMA SÜRELERİ EŞİT OLACAKSA İLK GİRİŞ YAPILACAK OLAN ÇEK CUMHURİYETİ KONSOLOSLUĞU'NA BAŞVURU YAPILMALIDIR. GEÇİŞ YAPMAK İSTEDİĞİNİZ ÜLKELERİN KONAKLAMA SÜRELERİ BİRBİRİNDEN FARKLIYSA EN UZUN KONAKLAYACAĞINIZ ÜLKE KONSOLOSLUĞUNA BAŞVURUDA BULUNMALISINIZ. DİLEKÇENİZE ARA GEÇİŞLER İÇİN KULLANACAĞINIZ SATIN ALINMIŞ BİLET YA DA ULAŞIM, KONAKLAMA REZERVASYON DOKÜMANLARINI MUTLAKA EKLEMELİSİNİZ.

   

ÇEK CUMHURİYETİ VİZE BAŞVURU FORMU

 

 • ÇEK CUMHURİYETİ VİZE BAŞVURU FORMUNU SEYAHAT AMACINIZA UYGUN DOLDURMAK ÖNEMLİDİR. BAŞVURU FORMU İNGİLİZCE DOLDURULMALI VE GEREKEN YERLERE MUTLAKA İMZA ATILMALIDIR. EĞER KİŞİ REŞİT DEĞİLSE İMZASINI ANNE VE BABASI YA DA YASAL TEMSİLCİSİ MUTLAKA ATMALIDIR. HER BAŞVURU SAHİBİ İÇİN ÇEK CUMHURİYETİ VİZE BAŞVURU FORMU DOLDURULMALIDIR. BAŞVURU FORMUNU DOLDURMAKTA ZORLANIRSANIZ OFİS İLETİŞİM BİLGİLERİNDEN BİZLERE ULAŞARAK TERCÜME HİZMETLERİMİZDEN FAYDALANABİLİRSİNİZ. ÇEK VİZESİ BAŞVURU FORM ÖRNEĞİNİ İNDİRMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKİ KULLANABİLİRSİNİZ. SEYAHATİNİZ İÇİN GEREKLİ OLAN BELGELERİ DOĞRU VE EKSİKSİZ BİR ŞEKİLDE SUNMANIZ BAŞVURUNUZUN İŞLEME ALINMA SÜRESİNİ KISALTABİLİR. ÇEK VİZE BAŞVURUNUZ İÇİN GEREKLİ OLAN EVRAKLARINIZI TİTİZ BİR ŞEKİLDE HAZIRLAYIP EKSİKSİZ SUNMANIZ GEREKİR. EKSİK EVRAKLA VİZE BAŞVURUSUNDA BULUNURSANIZ VİZENİZİN SONUÇLANMA AŞAMASI UZUN SÜREBİLİR. SEYAHAT TARİHLERİNİZ İÇİN BİR GECİKME YAŞAMAMAK ADINA LÜTFEN BAŞVURU EVRAKLARINIZI TAM VE DOĞRU BİR ŞEKİLDE HAZIRLAYINIZ.