Değerli ziyaretçilerimiz, Irak hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti hükümeti arasında vize uygulamalarına yönelik bir anlaşma imzalanmıştır. Irak hükümeti, Türk vatandaşlarına vize konusunda çok farklı prosedürler uygulamaktadır.

Örneğin karayolu ile Irak’a seyahat edecek olan Diplomatik (Siyah), Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) pasaport sahipleri seyahatlerinden önce Irak’ın ülkemizdeki dış temsilcililiklerine (Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu ve Gaziantep Başkonsolosluğu) başvuru yaparak vize almalıdır.

IRAK VİZESİ NASIL ALINIR?

Irak vize işlemlerini değerlendirme ve karar verme yetkisi yalnızca Ankara’daki Irak Büyükelçiliği, İstanbul’daki Irak Başkonsolosluğu ve Gaziantep’teki Başkonsolosluğu’ndadır. Türkiye’nin hangi şehrinde ikamet ediyor olursanız olun bu temsilciliklere şahsen ya da elçiliğin yetkilendirdiği acenteler aracılığıyla başvuru yapabilirsiniz.

IRAK HAVAALANINDA VİZE

Sadece Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları üçüncü bir ülkeye uğramadan doğruca Bağdat, Basra, Musul, Erbil ve Süleymaniye’ye seyahat etmek isterlerse, havaalanına vardıklarında 10 gün kalış süreli giriş vizesi alabilmektedirler.

Eğer Irak Büyükelçiliği ya da Irak Başkonsolosluğu’ndan vize almadan Habur-İbrahim Halil sınır kapısına giderseniz, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi makamları, ülkeye girişiniz için vize vermektedir. Ancak bu vize ile sadece Erbil, Süleymaniye ve Dohuk şehirlerini ziyaret edebilirsiniz. İbrahim Halil kara sınır kapısında verilen bu vize ile Irak Kürt Bölgesi dışında bir yere gitmek istediğinizde, Irak makamları ülkeye yasa dışı yollarla giriş yaptığınızı kabul eder ve sizi tutuklayabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için Irak’a yapacağınız seyahatiniz öncesi Ankara’daki Irak Büyükelçiliği,  İstanbul’daki Irak Başkonsolosluğu veya Gaziantep’teki Irak Başkonsolosluğu’na başvuru yaparak vize almanızı tavsiye ederiz.

Irak Havaalanı’nda vize uygulamasında pasaport türü önemlidir. Mesela; Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları, Türkiye’den kalkan uçaklarla Süleymaniye, Erbil, Bağdat, Basra ve Musul’a uçtuklarında kapıda 10 gün kalışlı vize alabilmektedirler. Ancak bu uygulama Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaport sahiplerini kapsamamaktadır. Bu kişiler, seyahatlerinden önce Irak’ın Türkiye’deki dış temsilciliklerine başvuru yaparak vize almalıdır. Aksi takdirde havaalanı sınır kapısında geri çevrilebilirler.

Irak hükümetinin Türk vatandaşlarına uyguladığı vize uygulamaları bununla da sınırlı değildir. Irak’a Türkiye dışından seyahat etmeyi planlayan Türk vatandaşları havaalanlarında giriş vizelerinden yararlanamaz. Bu nedenle Irak seyahatlerinden önce bulundukları ülkedeki Irak temsilciliklerinden vize almaları gerekir.

İster havaalanına varışta isterse seyahat öncesi Irak Büyükelçiliği veya Irak Başkonsolosluğu’ndan vize almış olun, ülkede kalış süreniz yalnızca 10 gündür. Eğer Irak’ta 10 günden fazla kalmak istiyorsanız, bulunduğunuz ilin valiliklerine bağlı ikamet bürolarına başvurarak oturma izni almanız gerekir. Aksi takdirde tutuklanmanız söz konusu olabilir.

Irak İkamet Kanunu’na göre, ikamet izni alarak 10 günden fazla bu ülkede kalan Türk vatandaşlarının Irak’tan ayrılmadan önce ikamet bürosuna giderek çıkış vizesi alması gerekiyor. Bu işlemi yapmadığınız takdirde ülkeden ayrılmanıza izin verilmeyeceğini unutmayınız.

Ayrıca Irak’a çalışmaya giden Türk vatandaşları şahsen ya da kendilerini Irak’a getiren aracı firma temsilcisi aracılığıyla Irak’a gelişlerinde ikamet izinlerini, Irak’tan ayrılışlarında çıkış izinlerini almalıdırlar.

Irak Vizesi İstanbul

Irak Vize işlemlerini değerlendirme ve karar verme yetkisi olan temsilciliklerden birisi İstanbul’daki Irak Büyükelçiliği’dir. Bu temsilciliğin yetki alanı sınırlaması yoktur. İstanbul ve çevre illerden (Çanakkale, İzmit, Sakarya, Yalova, Kocaeli, Düzce, Edirne, Tekirdağ, Bolu, Bursa) gibi illerden Irak vizesine başvuru yapmak isterseniz evraklarınızı İstanbul’daki Eagvs ofisimize gönderebilirsiniz. Yetkilimiz evraklarınızın kontrolünü yaptıktan sonra sizin şahsen gelmenize gerek kalmadan başvurunuzu gerçekleştireceklerdir.  Irak vizesi için gerekli evrakların 2020 güncel listesini öğrenmek için yetkilimizi arayabilir ya da mail gönderebilirsiniz.

Irak Vizesi Ankara

Irak vize başvurularını değerlendirme yetkisi olan bir başka temsilcilikte Ankara’daki Irak Büyükelçiliği’dir. Türkiye’nin hangi şehrinde (Antalya, Ankara, Balıkesir, Çorum, Çankırı, Erzurum, Erzincan, Gümüşhane, Giresun, Zonguldak, Van, Rize, Trabzon) ikamet ediyor olursanız olun vize başvurunuzu yapmak için evraklarınızı Ankara’daki ofisimize gönderebilirsiniz. 

IRAK VİZESİ BAŞVURU FORMU

Irak vize işlemlerinin ilk aşaması Irak Vize Başvuru Formu’nun doldurulmasıdır. Irak Konsolosluğu tarafından hazırlanan bu form, vize yetkilisinin başvuru sahibi hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamaktadır. Irak vize başvuru formu İngilizce ve Türkçe olarak, eksiksiz, büyük harflerle ve tükenmez kalemle doldurulmalıdır. Formda yazacağınız bilgilerin gerçeğe uygun ve eksiksiz olmasına özen gösteriniz. Birbiriyle çelişen bilgiler vizenizin olumsuz sonuçlanmasına sebep olacaktır. Ayrıca başvuru formunda beyan ettiğiniz bilgileri belgelerle ispatlamanız istenebilir. Formu doldurup, ilgili bölüme fotoğrafınızı yapıştırıp, imzanızı attıktan sonra başvuru formunuzu dosyanıza ekleyebilirsiniz.  Bu arada formdaki imzanızın pasaporttaki imzanızla benzer olmasına özen gösteriniz.

IRAK VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Irak vizesi için hazırlamanız gereken evraklar seyahat türüne ve başvuru sahibinin mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir. Irak vize türleri şu şekilde kategorize edilmektedir.

Turistik Vize

Ticari Vize

Ziyaret Vizesi

Çalışma Vizesi

Öğrenci Vizesi

Yazımızın devamında Irak vize evraklarıyla ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Seyahat türünüze göre hangi evrakları hazırlamanız gerektiğinizi öğrenmek için yetkilimizi arayabilir ya da mail gönderebilirsiniz.

Irak vize başvurusu için gerekli evrakları şöyle sıralayabiliriz. Başvuru sahibi tarafından doldurulmuş ve imzalanmış olan Irak vize başvuru formu, en az 6 ay geçerliliği olan pasaport, 3 adet biometrik fotoğraf, konfirme edilmiş otel rezervasyonu,  Irak’ta kalınacak süreyi kapsayan özel seyahat sağlık sigortası, seyahat süresi boyunca kişinin kendisini finanse edebilecek miktar olan banka hesap cüzdanı, Irak’a kendi aracılığıyla seyahat edecek olanlardan gümrük geçiş karnesi,  ehliyet ve ruhsat fotokopisi ve uçak rezervasyonu. Ayrıca vize yetkilisinin gerekli gördüğü takdirde ek evrak talep edeceğini unutmayınız!

Irak Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Irak vize işlemlerinin sonuçlanma süresi evraklarınızın tamamlanması, vize yetkilisinin ek evrak talep etmesi, resmi tatiller ve Büyükelçilik ve Başkonsolosluğun yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir. Eğer tüm evraklarınız tam ise Irak vizeniz yaklaşık 7- 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Eğer Irak vizenizin planladığınız tarihte elinize ulaşmasınız isterseniz seyahat tarihinizden en az 1 ay önce başvurunuzu gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz.

IRAK VİZE ÜCRETİ 2020

Irak vize ücretleri vize türüne ve kalış sürenize göre değişiklik göstermektedir. Seyahat amacınıza karar verdikten sonra Eagvs yetkilimizi arayarak ödemeniz gereken vize ücretinizle ilgili alabilirsiniz. Yetkilimiz size ödeyeceğiniz tutarla ilgili bir bilgilendirme maili gönderecektir. Bu maildeki tutar; vize ücretiniz, konsolosluk harcınız ve bizim servis bedelimizi kapsamaktadır. Vize ücretinizi ödemeden vize başvuru işlemleriniz tamamlanmamaktadır. Vize ücretinizi dilerseniz şahsen ofisimize getirebilir isterseniz banka hesabımıza havale ile gönderebilirsiniz. Yetkilimiz vize ücretinizi ödedikten sonra dekontunuzu başvuru dosyanıza ekleyecektir.

Irak Vizesi Reddi

Evraklarınızı teslim etmiş olmanız ya da vize ücretinizi yatırmış olmanız vizenizin olumlu sonuçlanacağı anlamına gelmez. Vize yetkilisi gerekçe göstermeksizin vizenizi reddedebilir. Vizenizin red edilmesinde en önemli etken, evraklarınızın eksik olması, maddi imkanınızın seyahatinizi gerçekleştirmeye yetmeyeceği düşüncesidir. Vizeniz olumsuz sonuçlandığında eksiklerinizi tamamlayıp Irak Büyükelçiliği’ne tekrar başvuru yapabilirsiniz. Aynı hataları tekrar yapmak istemezseniz başvuru öncesi danışmanlık almanızı tavsiye ederiz.

Irak Vizesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

  • Irak vizenizin onaylanmış olması ülkeye girişinizi garanti etmez. Irak’a girişinize sınır görevlileri karar verecektir.

 

  • Irak vizesine başvuru yaparken pasaportunuzun eski ve yırtık olmamasına dikkat ediniz. Eğer vizeniz onaylanmış olsa bile eğer pasaportunuz yırtık ise ülkeye girişinize izin verilmeyebilir.

 

  • Irak’a seyahat ederken yanınızda bulunduracağınız para miktarı ile ilgili sınırlama vardır. Ayrıca 10 bin doların üzerindeki paranın ülke dışına çıkarılması da suç teşkil etmektedir.