Değerli ziyaretçilerimiz, Etiyopya, Doğu Afrika’nın en büyük ülkelerinden biridir. Türkiye’ye vize muafiyeti uygulamadığından bu ülkeye turistik ve ticari amaçla gitmek isteyen Türk vatandaşlarının Etiyopya Vizesi alması gerekmektedirHizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin Etiyopya Vizesi alması şartı vardır. Ancak Diplomatik (Siyah) Pasaport sahipleri 90 güne kadar sürecek seyahatleri için vizeden muaftır. Türk vatandaşları için sınır kapılarında vize verilmesi uygulaması yoktur.

Etiyopya Vize başvurularında hazırlanması gereken evrak listesi vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Vize başvurusunda bulunmadan önce yapmanız gereken şey seyahat türünüze karar vermektir. Etiyopya’ya vize türleri Turistik ve Ticari Vize olarak sınıflandırılabilir. Etiyopya Aile ve Arkadaş Ziyaret vizesi Turistik Vize kategorisine girmektedir.  Vize başvuru evraklarınızı (Turistik-Ticari) ekte bulunan listelerden size uygun olanına göre tamamlayıp gönderiniz, aksi takdirde pasaportunuz işleme alınmadan geri yollanabilir.

Bu arada Etiyopya Ticari vize başvurularında başvuru sahibinin ilk önce Etiyopya Göçmen Bürosu’na başvuru yapması gerekmektedir. Başvurusu kabul edilirse Etiyopya Büyükelçiliği veya Başkonsolosluğu Ticari vize verir. Göçmenlik Bürosu onayı olmadan yapılan vize başvuruları kabul edilmemektedir.  

Etiyopya vizesi 1, 3, 6 aylık ve 1 yıllık olarak verilebilmektedir. İlk kez Etiyopya vizesi alacaklara ilk başvuruda genellikle 1 aylık vize çıkmaktadır. Eğer başvuru sahibinin daha önce alınmış Etiyopya vizesi varsa, 3 -6 aylık veya 1 yıllık vize alabilmektedirler. Etiyopya vizesinin geçerlilik süresi başvuru işlemleri sonuçlanır sonuçlanmaz başlamaktadır. Bu nedenle seyahat tarihi ve vize başvuruları bu bilgiler göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmelidir.

ETİYOPYA VİZESİ NEREDEN ALINIR? 

şahsen konsolosluk birimlerinde bulunmanıza gerek kalmadan, ikamet ettiğiniz ilden gerçekleştirebilirsiniz. Bu temsilcilik başvuru evraklarını ancak posta yoluyla kabul etmektedir. 

Etiyopya Başkonsolosluğu ve  Etiyopya Konsolosluğunun yetki alanı sınırlaması yoktur. Bu nedenle Türkiye’nin hangi şehrinde ikamet ediyor olursanız olun, evraklarınızı İstanbul’daki merkez ofisimize gönderebilirsiniz. Yetkilimiz evraklarınızı kontrol edip konsolosluktan sizin şahsen gelmenize gerek kalmadan başvurunuzu gerçekleştireceklerdir.

ETİYOPYA VİZE BAŞVURU FORMU 

 

Etiyopya vize işlemlerinin en önemli aşaması Vize Başvuru Formunun doldurulmasıdır. Etiyopya Konsolosluğu tarafından İngilizce olarak hazırlanan bu form, İngilizce ve Türkçe doldurulabilmektedir. Vize yetkilileri başvurunuzu değerlendirirken formda yazılan bilgilerinizi dikkate alacağından Vize Başvuru Formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Aksi takdirde vizeniz olumsuz sonuçlanabileceği gibi işlem sürenizde uzayabilmektedir. Formunuzu doldurup imzaladıktan sonra 1 adet fotoğrafınızı da ekleyerek başvuru dosyasına koymalısınız.

ETİYOPYA VİZE KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

Ankara’daki Etiyopya Büyükelçiliği ve İstanbul'daki Etiyopya Başkonsolosluğu vize başvurularını 3-8 iş günü içerisinde sonuca bağlamaktadır. Ancak bu süreler resmi tatiller, yoğunluk ve ek evrak istenmesi durumunda uzayabilmektedir. Bu neden Etiyopya vizenizin seyahat tarihinize yetişmesini isterseniz başvurunuzu seyahatinizden en az 10 gün önce yapmanızı tavsiye ederiz.

Etiyopya’ya acil seyahat gerçekleştirmek isterseniz yetkilimizi konuyla ilgili bilgilendirmenizi tavsiye ederiz. Yetkilimize acil seyahatinizin nedenini (bir yakınınızın hastalığı, ölümü olabilir) açıklayınız.

ETİYOPYA VİZE ÜCRETİ 2020 

Etiyopya vize ücretleri seyahat süresine ve başvurulacak vize kategorisine göre değişiklik göstermektedir. Sizden istenilen vize ücreti; konsolosluk harcı, vize ücreti ve bizim hizmet bedelimizi kapsamaktadır. Vize ücretleri elden ya da banka hesabımıza yatırılabilmektedir. Vize ücretinizin ödendiğine dair dekontu yetkilimiz başvuru dosyanıza ekleyecektir.

Etiyopya vize başvurularında vizeniz olumsuz sonuçlansa bile Büyükelçilik tarafından ücret geri iade edilmez. Ancak başvuru sahibi hiçbir hizmet almadıysa ödediği ücreti 6 ay içinde kullanılabilmektedir.

ETİYOPYA KAPI VİZESİ

Kenya ve Cibuti vatandaşları haricindeki tüm ülke vatandaşlarının Etiyopya’ya seyahat edebilmeleri için vize almaları zorunludur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Etiyopya Kapı Vizesi uygulaması yoktur. Türk ziyaretçiler Etiyopya gezileri öncesi Ankara’daki Etiyopya Büyükelçiliği’ne vize başvurusu yapmalıdır. Ancak aşağıdaki ülke vatandaşları ile bu ülkelerde ikamet izni olanlar, Bole Uluslararası Havalimanı’na varıştan itibaren 3 ay geçerli olmak üzere Kapıda Vize alabilmektedirler.

Kapıda Vize alabilen ülkeler şunlardır. Arjantin, Avustralya, Avusturya, Belçika, Brezilya, Kanada, Çin, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Hindistan, İrlanda, İsrail, İtalya, Japonya, Kuveyt, Lüksemburg, Meksika, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Güney Kore, Kuzey Kore, Polonya, Portekiz, Rusya Federasyonu, Slovakya, Güney Afrika, İspanya, İsveç, İsviçre, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri.

VİZE İLE ETİYOPYA’YA GİRİŞ

Etiyopya vizeniz onaylandıktan sonra bu ülkeye seyahat etmeden önce mutlaka sarıhumma, hepatit ve tetanos aşılarınızı mutlaka yaptırmalısınız. Ayrıca sıtmaya karşı önlem almayı unutmayınız. Ülkeye giriş esnasında sınır polisi kontrol etmek isteyeceğinden aşı kartlarınızı, gidiş-dönüş uçak biletlerinizi ve konaklayacağınız otele ait rezervasyon belgenizi yanınızda bulundurmalısınız. Ayrıca Etiyopya’da kapalı içme suyu kullanmaya ve pişmemiş yiyeceklerden uzak durmaya özen gösteriniz. Etiyopya’da acil müdahale gerektiren sağlık sorunlarında tercih edilebilecek hastanelerin başında Kore ve Rus Hastaneleri gelmektedir.

UYARILAR

  • Etiyopya vizesi planlanan seyahat tarihine veya otel rezervasyonuna göre verilmemektedir. Vizenizin süresi pasaportunuzun işlemden çıktığı tarihte başlar. Bu nedenle başvurunuzu ve seyahat tarihlerinizi bunu göz önünde bulundurarak belirleyiniz.
  • Etiyopya turist vizeleri tek girişlidir. Yeni bir Etiyopya vize başvurusu eski vize tarihi geçmeden yapılmamaktadır.
  • Başvuru formu, başvuru dilekçesi, otel ve uçak rezervasyonları, pasaport fotokopisi ve vize ücretinin yatırıldığına ilişkin dekont olmaksızın Etiyopya vize başvuruları kabul edilmemektedir. 
  • Etiyopya seyahatine giden kişilerin vize geçerlilik sürelerini aşmamaları gerekmektedir. Aksi takdirde 14 güne kadar olan aşımlarında her gün için 20 dolar para cezası ödeyeceklerdir. Vize süresini 14 günden fazla ihlal eden kişiler ise mahkemeye sevk edilmektedirler.
  • Etiyopya’ya sadece vize ile giriş çıkış yapabilen kişiler, Etiyopya’ya gittiklerinde yanlarında 3 bin dolar ya da mukabili kadar döviz varsa bunu mutlaka beyan etmek zorundadırlar. Bu kişiler ülkeden ayrılırken de yanlarında en fazla 3 bin dolar götürebilirler.
  • Eğer 3 bin dolardan fazla döviz çıkarmak isteyenler olursa, ülkeye girdiklerinde doldurdukları gümrük bildirim formunu, Etiyopya içindeyken döviz satın aldıklarını gösteren banka makbuzunu ibraz etmek zorundadırlar.
  • Yasal ikameti olup olmadığına bakılmaksızın, yabancıların Etiyopya’ya giriş-çıkışlarında 200 Etiyopya Bırr’ından fazlasını yanlarında taşımaları yasaktır. 
  • Etiyopya’da karaborsada döviz bozdurmak suç teşkil etmektedir. Bu nedenle Etiyopya seyahatiniz sırasında dövizinizi bankalar aracılığıyla bozdurmaya ve buna dair belgelerinizi saklamaya özen gösteriniz.