Yunanistan vize işlemlerinizde 2020 yılına ait güncel işlemler, kapı vizesi başvuruları ve Yunanistan vize ücretleri hakkındaki detaylı bilgiye sayfamızın devamını inceleyerek veya Schengen yetkililerimize arayarak ulaşabilirsiniz.Sayfamızın devamında evrak listesi ve başvuru koşullarını inceleyebilir, Yunanistan Schengen vize başvuru formunu indirebilirsiniz. Yunanistan vize başvurunuzu kolaylaştırılmış işlem hizmetimizden yararlanarak tamamlayabilirsiniz. Yunanistan Schengen departmanımızdan kısa süreli Yunanistan vize başvuruları hakkında detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

Dikkat: Seyahatiniz boyunca birden fazla Schengen ülkesine giriş yapma planınız varsa bu ülkelerin içinden en uzun konaklama gerçekleştireceğiniz Schengen ülkesinin konsolosluğuna vize başvurusunda bulunmalısınız. Vize servisimiz aracılığıyla Yunanistan Konsolosluğuna vize başvurusunda bulunacaksanız Schengen bölge girişinizi Yunanistan olarak belirlemeli, ziyaret edeceğiniz diğer Schengen ülkeleri içinden en uzun konaklama süresini Yunanistan’a ayırmalısınız.

YUNANİSTAN SCHENGEN VİZE TÜRLERİ

Yunanistan vize başvurularınızı EAGVS aracılığıyla alabilirsiniz. Başvurularını yaptığımız vize türleri;

Yunanistan turist vizesi

Yunanistan ticari vize

Yunanistan aile ziyaret vizesi

Yunanistan transit vize

Yunanistan gemici vizesi

Yunanistan şoför vizesi

Kültürel, sportif faaliyet ve konferansa katılım vizesi

Kısa süreli öğrenim ve staj, vize başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.

YUNANİSTAN KAPI VİZESİ

Yunanistan kapıda vize uygulaması Yunanistan’ın Türkiye’ye yakın olan adalarının bir kısmı için geçerlidir. Kapı vizesi sahibine kapı vizesinin uygulandığı adalar için 15 günlük giriş izni vermektedir. Yunanistan kapı vizesi için en az altı ay geçerliliği olan bir Bordo pasaporta sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca iki adet biyometrik fotoğraf, e-vize başvuru formu çıktısı, seyahat bir günden fazla sürecekse otel konfirmesi ve gidiş-dönüş gemi biletleri sunulmalıdır. Yunanistan kapı vizeleri ortalama olarak 4 iş gününde sonuçlanmaktadır. Yunan kapı vize uygulamasının geçerli olduğu adalar aşağıdaki gibidir:

1) Rodos

2) Kastellorizo (Meis)

3) Lesvos (Midilli)

4) Kos (İstanköy)

5) Samos (Sisam)

6) Hios (Sakız Adası)

7) Simi (Sömbeki)

YUNANİSTAN SCHENGEN VİZESİ BİYOMETRİ VERİ BEYANI

Yunanistan Schengen vize başvurularında biyometrik veri beyanı (parmak izi) zorunlu prosedürdür. Schengen vize başvurularınızda yetkililerimizin sizler için alacağı randevu gün ve saatinde başvuru merkezinde hazır bulunarak biyometrik verilerinizi beyan etmelisiniz. İstanbul’dan yapılan başvurularda operasyon yetkilimiz randevu gününde size eşlik edecektir. Geçerliliği devam eden veya önceki pasaportlarınız 25 Eylül 2014 tarihinden sonra temin edilmiş VIS ibareli Schegen vizeniz varsa, parmak izi beyanınıza gerek kalmayabilir. Schengen sahası ülkeleri ortak kararınca belirlenen bu tarihten sonra alınmış VIS ibareli Schengen vizesi olan müracaat sahiplerinin evraklarını İstanbul’daki merkez ofisimize kargo ile ulaştırmaları halinde İstanbul’a veya Ankara’daki başvuru merkezlerine gerek kalmadan, başvurularını en kısa sürede tamamlamaktayız. 25 Eylül 2014 tarihinde sonra temin edilmiş VIS ibareli Schengen vizeniz yoksa, sizi en yakın başvuru merkezimizin olduğu yere biyometrik veri beyanınız için davet edeceğiz. Ayrıntılı bilgi için yetkililerimizi arayın.

Yunan Vizesi Başvuru Koşulları 

Yunanistan’a kısa süreli seyahat planlayan Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Yunanistan vize işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. Yunanistan’a turistik, ticari, aile ziyareti, kültürel ve araştırma amacıyla kısa süreli seyahat planlayanlar pasaportlarında geçerli ve çok girişli Schengen vizesine sahip değillerse Yunanistan vize işlemlerine tabidirler.

Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah/Kırmızı) özel pasaportlarına sahip vatandaşlarımız 180 gün içinde en fazla 90 günü aşmamak koşuluyla vize prosedüründen muaf olarak Yunanistan’a seyahat edebilirler. Özel pasaport sahiplerinin pasaportlarının geçerlilik süresi seyahat dönüş tarihlerinden sonra 3 ay olmalıdır.

YUNANİSTAN VİZE BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Yunanistan vize işlemlerinizi vize servisimiz aracılığıyla tamamlayabilirsiniz. Schengen vize işlemleriniz için sayfamızda bulunan bilgilerin sizin için yeterli olmaması durumunda yetkililerimizi arayarak gerekli desteğialabilirsiniz. Seyahat amacınıza uygun evrak listesini ve vize ücretlerini içeren bilgilendirme e-mailini talep edebilirsiniz.

1) Hazırlamış olduğunuz belgelerinizi vize servisimize ulaştırın.

Yunanistan vize işlemleri hususunda faydalı bilgi sağlamak amacıyla hazırladığımız sayfamızda mesleksel ve sosyal (öğrenci, emekli, ev hanımı) durumunuza göre değişiklik gösteren evrak listelerine ulaşabilirsiniz.

Vize başvuru evraklarınızı eksiksiz bir şekilde hazırlamış olmanız vizenizin işleme alınma süresini kısaltacaktır. Vize işlemlerini sonuçlandırma yetkisi yalnızca Yunanistan Konsolosluğuna aittir. Vize başvurularınız öngörülen tarihten daha uzun bir sürede sonuçlanabilir. Yunanistan vize başvuru evraklarınızı dikkatli ve eksiksiz bir şekilde hazırlayarak firmamıza ulaştırırsanız evraklarınızı tekrar temin etmek ve yeni bir randevu almak gibi nedenlerle oluşabilecek zaman kayıplarını önleyebilirsiniz.

Yunanistan vize başvuru evraklarınızı size en yakın şubemize şahsen veya kargo ile ofisimize göndererek Schengen yetkililerimize ulaştırabilirsiniz.

2) Evraklarınız elimize ulaştığında sizi arayacağız.

Schengen departmanı yetkililerimiz firmamıza ilettiğiniz evraklarınızı teslim aldıktan sonra evraklarınızı kontrol etmektedirler. Eksik veya yanlış düzenlenmiş evrak bulunan başvuru dosyalarında sizi vakit kaybetmeden bilgilendirmekte, evraklarınızın en kısa sürede temin edilmesine yönelik çalışma yürütmektedirler.

Lütfen bu aşamada evraklarınızı “gerekli evraklar” başlığımızın altında belirtildiği şekilde ve uyarıları dikkate alarak hazırlayınız. Yunanistan vize işlemleri konusunda dilerseniz telefon ile canlı destek de alabilirsiniz.

3) Yunanistan Schengen vize işlem ücretinizi ödeyin.

Yunanistan vize ücreti, konsolosluk vize harcı, yetkili vize başvuru evrakları toplama merkezi servis bedeli ve firmamızın hizmet bedelinden oluşmaktadır. Yunanistan’a ailece veya grup halinde seyahat planlıyorsanız toplu işlem ücretleri hakkında yetkilimizden teklif alabilirsiniz.

Değerli yolcumuz, vize müracaatlarınızı değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi yalnızca Yunanistan Konsolosluklarına aittir. Yunanistan turistik, ticari, ziyaret kategorileri altında belirttiğimiz mesleksel durumunuza uygun evrak listesini belirtildiği şekilde ve eksiksiz olarak sunmanız gerekmektedir. Vize başvurunuzun ret ile sonuçlanması halinde ücret iadesi yapılmamaktadır. Yunan vize ücretleri başvurunuzun işleme alınabilmesi için talep edilmektedir.

Yunanistan vize işlemleri için 2020 yılı güncel servis bedeli e-posta adresinize, mesleksel durumunuza uygun evrak listeleri ile birlikte gönderilecektir. E-postada belirtilen Yunanistan Schengen vizesi işlem ücreti yetkililerimiz tarafından size iletilecek banka hesap bilgilerinizle TL karşılığı olarak yatırabilirsiniz. Yunan vize işlem ücretinizi dilerseniz döviz bazında nakit olarak da vize başvuru evraklarınızla birlikte ofisimize ulaştırabilirsiniz.

4) Yunanistan vize başvurunuz için randevu tarihinizi belirleyin.

Yunanistan vize başvuru evraklarınızı firmamıza ulaştırdığınızda parmak izi prosedürü için randevu almaktayız. Yunanistan vize işlemlerinizde randevu alma işlemlerinizi yetkililerimize bırakabilirsiniz. Size en uygun tarihe randevunuzu almış olacağız.  Böylece mevcut durumunuza uygun tarih ve saatte parmak izinizi beyan edebilirsiniz. Yunanistan vize işlemleri randevu gününüzde Schengen yetkililerimiz, parmak izinizi verme aşamasında herhangi bir sorunla karşılaşmamanız için size eşlik edeceklerdir.

5) Pasaportunuzun teslim alın.

Parmak izi beyanınızdan sonra işlemleriniz devam ederken vize sonucunuzu her gün düzenli olarak sorgulamaktayız. Siz de size bilgi e-maili gönderen yetkilimizi arayarak veya vize durumu sorgulama talebinizi mail olarak help@eagvs.com adresine göndererek vizenizin sonuçlanıp sonuçlanmadığını sorgulatabilirsiniz. Yunan Schengen yetkililerimiz işlemlerinizin sonuçlanmasıyla sizi vakit kaybetmeden bilgilendireceklerdir.

Yunanistan vize işlemlerinizin sonuçlanmasının ardından başvurunuz onaylanırsa vizenizin işlenmiş olduğu pasaportunuzu ofisimize gelerek teslim alabilirsiniz. Dilerseniz pasaportunuzu ev veya iş adresinize kargo/kurye ile göndermekteyiz. Yunanistan vize işlemleri neticelenmiş yolcularımız, pasaportlarınızı teslim aldıktan sonra vize tarihlerinizi, vizelerinizin üzerinde bulunan kimlik bilgilerinizi ve vizenizin kaç girişli olduğunu belirtir ibareleri kontrol ediniz. Herhangi bir yanlışlık söz konusuysa zaman kaybetmeden yetkililerimizi bilgilendiriniz.

YUNANİSTAN VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Yunanistan vize işlemleriniz için gerekli başvuru evraklarınızı firmamıza şahsen veya kargo ile ulaştırmanız halinde, öncelikli olarak evraklarınızın kontrolünü sağlamaktayız. Yunanistan vize başvuru dosyanızda eksik ve/veya hatalı evrak tespit ettiğimizde sizi bilgilendirmekteyiz.

YUNANİSTAN VİZESİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

Yunan vizesi için yapılan müracaatların işlem süresi ortalama olarak 6-10 iş günü arasında değişmektedir. Bu süre ortalama vize işlem süreleri hakkında öngörü oluşturmak için belirtilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvurularının değerlendirilmesi yalnızca Türkiye’deki Yunan diplomatik temsilciliklerine aittir. Değerlendirmeler Yunan temsilciliklerinin inisiyatifine bağlı olarak uzayabilir. Türkiye ikamet izinli yabancı pasaportlarla yapılan vize başvurularının değerlendirmesi daha uzun sürmektedir. Ayrıca resmi tatil günleri öncesinde yapılan başvuruların da yoğunluktan dolayı daha uzun sürede sonuçlandığını hatırlatırız.

Değerli ziyaretçimiz, Yunanistan vize işlemleriniz için Schengen yetkililerimizi arayabilir, mesleksel ve sosyal durumunuza uygun evrak listelerini isteyebilir, 2020 yılına ait Yunan vize işlem ücretini öğrenebilirsiniz.

 

Uyarılar

  • Vize işlemlerinizi yolculuk tarihinize en geç 1 ay kala tamamlamanızı öneririz. Yolculuk tarihinize 15 günden az bir süre kalmışsa vizeniz onaylansa da seyahat tarihinize yetişmeyebilir.

  • Yunanistan vize işlemleri sunacağınız evrakların güncel olması gerekmektedir. Evraklarınızı randevu tarihinizden 10 gün önce temin etmeniz yararınıza olacaktır.

  • 12 yaş altındaki başvuru sahiplerinin başvurularını şahsen yapmalarına gerek yoktur. 12 yaşın altındaki Yunanistan vize başvuru sahipleri Yunanistan’a yalnız seyahat edecekse her iki ebeveyni tarafından imzalanmış, noter tasdikli muvafakatname belgesi başvuru dosyasına eklenmelidir. Eğer çocuk her iki ebeveyni ile birlikte seyahat edecekse muvafakatname sunulmasına gerek yoktur.

  • 12-18 yaş arasındaki başvuru sahipleri Yunanistan vize işlemleri için randevu gününde şahsen bulunmalıdırlar. 12- 18 yaş arasındaki başvuru sahipleri biyometrik verilerini şahsen ibraz etmelidirler.

  • Evlilik ve boşanma gibi durumlardan dolayı soyadı değişmiş (pasaport ve nüfus cüzdanında soyadı eşleşmeyen) başvuru sahiplerinin vize başvuruları kabul edilmemektedir. Pasaport ve nüfus cüzdanında ad ve soyadın eşleşmesi gerekmektedir.

  • Yunanistan aile/arkadaş/akraba ziyaret vize başvurularında davet mektubuna ek olarak sizi davet eden kişinin Yunanistan oturum kartının, ulusal kimlik kartının veya Yunanistan Devleti pasaport fotokopisini ve buna ek olarak Yunanistan’da ikamet edilen evin kira sözleşmesini veya ikamet belgesini sunmalısınız.

  • Gürcistan ve Ukrayna biyometrik pasaportuna sahip kişiler Yunanistan'a vizesiz seyahat edebilirler.