Slovakya vize başvurularınızı gerçekleştirmeden önce sizler için yararlı olacağını düşündüğümüz Slovakya vizesi ile ilgili içeriğimizi okumanızı tavsiye ederiz. Slovakya seyahati için Umuma Mahsus (Bordo) pasaporta sahip olan kişiler vize işlemlerine tabidir. Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) pasaporta sahip olan kişilerin kısa süreli seyahatleri için vize almalarına gerek yoktur. Slovakya Konsolosluğu tarafından belirlenen vize evraklarına ve başvuru şartlarına sayfamızın devamından ulaşabilirsiniz.

Slovakya seyahatinize göre değişen vize türleri vardır. Turistik amaçlarla bir Slovakya seyahati planlıyorsanız Slovakya Turistik Vizesi almanız gerekir. İş toplantıları, katılmanız gereken fuar, sempozyum, seminer, sergi vb. varsa Slovakya Ticari Vizeye, erasmus çerçevesinde Slovakya’ya gitmeyi düşünüyorsanız Slovakya Erasmus Vizeye başvurmanız gerekir. Yapmanız gereken öncelikle seyahat amacınızı belirlemek sonrasında ise seyahat amacınıza uygun Slovakya vize başvuru evraklarını hazırlamaktır.

Slovakya Schengen bölgesine dahil üye ülkelerden birisidir. Dolayısıyla Slovakya vize başvuruları diğer Schengen vize başvurularıyla benzerlik gösterir. Slovakya Konsolosluğuna özellikle ulusal vize başvurusunda bulunmamışsanız çıkacak olan vize Slovakya Schengen vizesi olacaktır. Schengen vizesi, başvuru sahiplerine Slovakya ve diğer Schengen ülkelerine kısa süreli giriş hakkı tanımaktadır. Yani çok girişli bir Slovakya vizesi almışsanız diğer Schengen ülkelerine de kısa süreli olmak kaydıyla giriş yapabilirsiniz.

 

Euroasia Global Visa Services aracılığı ile,

 

Slovakya Turistik Vizesi

Slovakya Ticari Vizesi

Slovakya Aile Ziyaret Vizesi  hakkında sitemizde detaylı bilgi bulabilirsiniz.

 

DİKKAT!

Arnavutluk, Makedonya, Sırbistan ve Karadağ vatandaşlarının, biometrik pasaportları olması durumunda vize almalarına gerek yoktur.

SLOVAKYA VİZESİ NASIL ALINIR?

Bir ülke vizesine başvurabilmek için o ülkenin vize uyum koşullarını yerine getirmek gerekir. Slovakya vizesi için de yerine getirilmesi gereken koşullar vardır. Başvuru sahipleri öncelikle Slovakya seyahat amacını belirlemelidir.  Seyahat amacı belirlendikten sonra o amaca uygun vize evrakları hazırlamalısınız. Hazırlamanız gereken evraklar standart evraklar ve mesleki durumunuza göre değişen evraklardır.  Sonrasında Slovakya Schengen vize başvuru formu doldurulmalı ve Schengen ülkeleri için gerekli olan parmak izi prosedürü yerine getirilmelidir. Sayfamızın devamında adım adım Slovakya vize başvurusu nasıl yapılır detaylıca yer verilmiştir.

 

Slovakya Schengen Vizesi Başvuru Formunun doldurulması; Slovakya seyahatinizin türünü belirledikten sonra Slovakya Schengen vize başvuru formu doldurulmalıdır. Slovakya Schengen vize formu doldururken seyahatinizin amacına uygun kategoriyi işaretlemelisiniz. (Turistik amaçlı gezi, iş için Slovakya’ya seyahat, aile ziyareti, kültürel seyahat, spor, eğitim için Slovakya’ya gitmek gibi)  Başvuru formu doğru bilgilerle ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Slovakya vize başvurunuz Slovakya Konsolosluğuna sunulan belgeler çerçevesinde ilerleyeceğinden başvuru evraklarınızı tam ve hatasız bir şekilde teslim etmelisiniz. Sitemizde birkaç dilde Slovakya Schengen vize başvuru formu mevcuttur. Başvurunuzu tamamlamadan önce formları incelemenizi tavsiye ederiz.

 

Slovakya Schengen vizesi için gerekli diğer evrakların temin edilmesi; Slovakya vize başvurularınız için standart evrakların yanı sıra mesleki statünüze göre değişen evraklar temin etmeniz gerekir. Mesleğiniz ne ise (avukat, çiftçi, kamu personeli vb.) o mesleğe uygun evraklar hazırlamalısınız. Eğer Slovakya seyahatinizi bir davet üzerine gerçekleştirecekseniz mutlaka davet mektubunu da başvuru dosyanızın arasına eklemelisiniz. Seyahatiniz için yapılması zorunlu olan seyahat sağlık sigortası, ulaşım ve konaklama rezervasyonları da Slovakya Konsolosluğuna ibraz edilmelidir.

Slovakya seyahat planınızı anlatan detaylı bir dilekçe yazmalısınız. Diğer Schengen ülkelerine ara geçişlerinizden detaylı olarak bahsetmeniz, bu geçişlerde kullandığınız konaklama ve ulaşım rezervasyonlarınızı başvuru dosyanıza eklemeniz  vizenizin onaylanmasına katkı sağlayabilir. Seyahatinizin her detayından bahsetmeniz ve Slovakya seyahati sonrasında ülkenize geri döneceğinize dair kanıtlayıcı belgeler sunmanız Slovakya Konsolosluğunun vizenize olumlu yanıt vermesini kolaylaştıracaktır.

 

Slovakya Vize Randevusu; Slovakya vize başvurunuz için Slovakya Konsolosluğundan randevu talep etmelisiniz. Sitemizde Slovakya Cumhuriyetinin Türkiye temsilcilikleri iletişim bilgileri mevcuttur. Başvuru için gerekli evrakları hazırlamadan önce lütfen Slovakya Konsolosluğu ilgili birimlerden bilgilerin doğruluğunu teyit ediniz. Türkiye’nin neresinde ikamet ediyor olursanız olun Slovakya vize başvurularınızı Slovakya Konsolosluğundan gerçekleştirmeniz gerekir. Slovakya vizesi için yerine getirmeniz gereken prosedürlerden biri parmak izi uygulamasıdır. Schengen ülkeleri için geçerli bir parmak izi vermemişseniz Slovakya Konsolosluğundan randevu alıp parmak izi vermeniz gerekecektir. Lütfen size verilen randevu tarih ve saatinde konsoloslukta olmaya özen gösteriniz.

 

Slovakya Vize Başvurusu; Seyahat amacınıza göre başvuru formunu doldurup diğer gerekli evrakları hazırladıktan ve biometri prosedürünü yerine getirdikten sonra Slovakya vize başvurunuz eğer evraklarınız tam ise değerlendirmeye alınacaktır. Daha önce de belirtildiği gibi başvurunuz beyan ettiğiniz evraklar çerçevesinde yürütülmektedir.  Slovakya Konsolosluğu gerek gördüğü durumlarda başvuru sahiplerinden ek belge talebinde bulunabilmektedir.  Böyle durumlarda talep edilen evrakların tamamlanması gerekir. Eğer eksik ya da hatalı bir evrak ile başvuruda bulunmuşsanız bu size süre kaybı yaşatabilir. Slovakya vize başvurunuz için seyahatinize engel olacak bir süre kaybı yaşamak istemiyorsanız vize başvurunuzu en geç 1 ay öncesinden yapmanızı tavsiye ederiz. Değerli başvuru sahipleri, Slovakya vize başvurunuzun sonuçlanmasında yetkili olan tek merciinin Slovakya Konsolosluğu olduğunu lütfen unutmayın.

SLOVAKYA VİZESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

Slovakya turistik vize, Slovakya ticari vize, Slovakya erasmus vize, Slovakya aile ziyaret vizesi gibi seyahat amacınıza göre değişen vize türleri vardır. Slovakya seyahatinizin türünü belirleyip Slovakya Schengen başvuru formunu ona uygun olarak doldurmalısınız. Varsa seyahat edilecek diğer Schengen ülkeleri bilgisi ve ilk giriş yapılacak olan ülke ismi başvuru sahibinden istenmektedir. Eğer çok girişli (multi) bir Slovakya Schengen vizeye başvurmuşsanız ve diğer Schengen ülkelerine de seyahat etmek istiyorsanız başvuru formunu doldururken dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Slovakya seyahatinizde diğer Schengen ülkeleri için eşit konaklama süresi ayırmışsanız vize başvuru formuna ilk giriş yapılacak ülke olarak Slovakya yazılmalıdır. Ancak Schengen ülkeleri için konaklayacağınız gün süreleri birbirinden farklıysa en uzun konaklayacağınız ülke konsolosluğundan vize talebinde bulunmalısınız.

Her başvuru sahibi için ayrı birer form doldurulması gerekir. Slovakya Schengen vize başvuru formu doldurulduktan sonra imza atılması gereken yerlere mutlaka imza atılmalıdır. 18 yaşından küçük olan başvuru sahiplerinin imzalarını anne ve babası ya da yasal temsilcisi atmalıdır.

SLOVAKYA VİZESİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

Slovakya vizesi için başvuru yapan kişilerin vize sonuçları evraklarında bir eksiklik olmaması durumunda yaklaşık 10 iş günü içinde belli olmaktadır. Türkiye’de yaşayan yabancıların vize sonuçlanma süreleri farklılık gösterebilir. Seyahat başlangıç tarihine 15 günden az kalmış olan kişilerin Slovakya Konsolosluğu tarafından vize başvuru kabulleri yapılmayabilir. Schengen ülkeleri için vize başvuru hakkı 3 ay öncesinden başlar. Seyahatiniz ile ilgili herhangi bir gecikme yaşamak istemiyorsanız başvurunuzu bu çerçevede gerçekleştirmelisiniz.

Slovakya vize başvurularında vize sonuçlandırma yetkisi sadece Slovakya Konsolosluğundadır. Evraklarınız tam olsa dahi Slovakya Konsolosluğu sizden başka evraklar talep edebilir. Vizenizin olumlu sonuçlanmasına katkı sağlamak istiyorsanız başvuru evraklarınızı titiz bir şekilde hazırlamalısınız. Lütfen Slovakya seyahatinizin her detayından bahsedin. Seyahat amacınızı  detaylı olarak anlatan bir dilekçe yazarak, seyahat sonrasında ülkenize döneceğinize dair kanıtlar sunarak vizenizin olumlu sonuçlanmasına katkı sağlayabilirsiniz. Slovakya vizenizin olumlu olması durumunda Slovakya Konsolosluğu vizenizin çıktığını tarafınıza bildirecektir. Vizeniz sonuçlandığında pasaportunuzu teslim almaya gidebilirsiniz.