Nijerya ve Türkiye arasında vize muafiyeti olmadığından Nijerya’ya ticari vize, turistik vize ve aile ziyareti vizesi gibi amaçlarla gitmek isteyen Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin Nijerya vizesi alması gerekmektedir Diplomatik (Siyah) pasaport sahiplerinin 29 Kasım 2014 tarihinden bu yana Nijerya’ya 90 güne kadar sürecek seyahatleri için vize almalarına gerek yoktur.  

Türkiye’den yapılan Nijerya vize başvurularını değerlendirme ve sonuca bağlanma yetkisi yalnızca Nijerya Ankara Büyükelçiliği’ndedir. Ancak Nijerya vize başvurularında başvuru sahibinin şahsen Nijerya Elçiliği Konsolosluk Ofisi’nde bulunmasına gerek yoktur. Bu nedenle Türkiye’nin neresinde ikamet ederseniz edin vize başvurunuzu Euroasia GVS aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. 

Nijerya tek girişli vize veya çok girişli vize talebinde bulunabilirsiniz. Ancak Nijerya’ya daha önce seyahat etmemiş kişilere istisnai durumlar haricinde tek girişli vize verilmektedir. Nijerya tek girişli ve çok girişli vize ücretleri birbirinden farklıdır. 

NİJERYA VİZE BAŞVURUSU

Yetkilimiz size başvuru yapacağınız vize türünüze 2020 yılı güncel evrak listesini gönderecektir. Bu evrakları hazırlayıp kargo yoluyla ofisimize ulaştırdığınızda ise belgelerinizi kontrol edip, Nijerya vize başvurunuzu sizin şahsen gelmenize gerek kalmadan gerçekleştirecektir.  

Nijerya devleti Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sınır kapısında vize vermediği için Nijerya’ya seyahat planlayanların vize başvurularını Türkiye’den tamamlamaları gerekmektedir. Nijerya vize başvurularında başvuru sahibinin şahsen başvuruda bulunma zorunluluğu yoktur. Bu nedenle seyahat amacınıza göre eksiksiz ve size gönderilen bilgilendirme e-mailinde yer alan yönergelere uygun olarak hazırladığınız evraklarınızı ofisimize kargo ile iletmeniz halinde işlemlerinizi başlatmaktayız. 

NİJERYA VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR HAKKINDA

Nijerya vizesi için en önemli aşama başvuru için gerekli evrakların hazırlanmasıdır. Bu evraklar seyahat amacına ve başvuru sahibinin mesleğine göre (Çalışan, İşveren, Öğrenci, Emekli) değişiklik göstermektedir. Evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde sunulması, içerdiği bilgilerin doğruyu yansıtması önemlidir. Eğer başvuru sırasında beyan ettiğiniz bilgileri belgelerle kanıtlayamazsanız, ya da eksik ve hatalı belge sunarsanız Nijerya vizeniz olumsuz sonuçlanabilir. Pasaport, Fotoğraf, Vize Başvuru Formu, Vize Talep Dilekçesi ve Banka Hesap Özeti tüm vize kategorilerinde ortak olan belgelerdir. Nijerya vize başvurusu yaptığınız pasaportun en az 6 ay veya 9 ay geçerliliği bulunmalı, 10 yıldan eski olmamalıdır. Eski pasaportlarla yapacağınız başvurular kabul edilmez. Başvuruda sunacağınız fotoğrafların biyometrik ölçülerde, arka fonu beyaz ve güncel tarihli olmasına dikkat edin.

Nijerya vize başvurularında önemli olan evraklardan biri de davetiyedir. Bu ülkeden gönderilen bir davetiye vizenizin olumlu sonuçlanmasına etki edebilir. Çalışanlar için sunulacak evraklar arasında ise, şirketin antetli kağıdına yazılan iş yeri yazısı yer almaktadır. Konsolosluğa hitaben İngilizce yazılacak bu dilekçede, başvuru sahibinin seyahat amacı, seyahat tarihleri, sponsor bilgileri yazılmalıdır. Bu arada Nijerya vizesiyle ilgili nihai kararı verme yetkisine sahip olan Ankara’daki Nijerya Büyükelçiliği vize yetkilileri gerekli gördükleri takdirde ek evrak isteme hakkına sahiptirler. Nijerya vize işlemlerinde kullanılacak pasaportun en az 6 ay geçerliliği bulunması gerekmektedir. Pasaportta en az iki tane boş sayfa bulunmalıdır. Nijerya vizesi başvuru formu online olarak doldurulmaktadır.