PAPUA YENİ GİNE VİZE ZORUNLULUĞU

Güney Pasifik ülkeleri arasında bulunan Papua Yeni Gine ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti arasında vize muafiyeti anlaşması bulunmamakta ve Papua Yeni Gine’ye seyahat etmeyi planlayan

 • Umuma Mahsus Pasaport ( Bordo Pasaport )
 • Hizmet Pasaportu ( Gri Pasaport )
 • Diplomatik Pasaport ( Siyah Pasaport ) ve
 • Hususi Pasaport ( Yeşil Pasaport )
 • sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, kısa süreli seyahatleri öncesinde Papua Yeni Gine Vizesi almaları gerekmektedir.

  Papua Yeni Gine Vizesi başvurularında; kısa süre konaklamalı vize işlemleri, kısa süreli vize gerekliliklerine uygun olarak düzenlenirken, uzun süre konaklamalı Papua Yeni Gine Vizesi gereklilikleri;

  • Papua Yeni Gine Oturum Vizesi
  • Papua Yeni Gine Çalışma Vizesi

  Gibi uzun süre konaklamalı vize mevzuatlarına uygun olarak düzenlenmektedir.

  PAPUA YENİ GİNE VİZESİ NASIL ALINIR?

  Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde, İstanbul’ da bulunan Papua Yeni Gine Fahri Konsolosluğu dışında, Papua Yeni Gine Devleti’ni temsilen Papua Yeni Gine Konsolosluğu veya Papua Yeni Gine Büyükelçiliği bulunmamaktadır.

  Papua Yeni Gine Vize işlemleri, Türkiye’de Avustralya Devleti’ni temsil eden Avustralya Büyükelçiliği ve İstanbul Papua Yeni Gine Fahri Konsolosluğu tarafından yürütülmektedir.

  Türkiye’den Papua Yeni Gine’ye seyahat etmeyi planlayan kişilerin vize işlem süreçleri, konsolosluk birimleri tarafından yetkilendirilmiş, akredite vize işlem merkezleri üzerinden sağlanmakta ve gerekli evrakların teslimi sağlanmaktadır.

  PAPUA YENİ GİNE VİZESİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

  Papua Yeni Gine seyahat planlarını en iyi biçimde tanımlayan vize kategorisiyle ilişkili evrak ve belgelerin derlenmesinin ardından, söz konusu başvuru evraklarının değerlendirme süreci, belgelerin konsolosluk birimine teslimiyle başlamaktadır. Konsolosluk birimi yetkilileri tarafından değerlendirilen Papua Yeni Gine vizesi onay süreci, ortalama 1 hafta içerisinde tamamlanabilmekle birlikte, dönemsel yoğunluklar ve olası ek evrak taleplerinin, seyahat planlarını aksatmaması adına, vize işlemlerini seyahat planlarından 10 – 15 gün öncesinde başlatmak yararlı olacaktır.

  PAPUA YENİ GİNE VİZE BAŞVURU FORMU

  Papua Yeni Gine’ ye gerçekleştirilecek kısa süreli seyahatler;

  • Papua Yeni Gine Turistik Vizesi
  • Papua Yeni Gine Ticari Vizesi
  • Papua Yeni Gine Aile Ziyareti Vizesi kategorileri gerekliliklerine uygun olarak düzenlenmekte ve ülkeye giriş ve konaklama olanağı tanımaktadır.

  Seyahat planlarının kapsam ve içeriğine bağlı olarak belirlenen Papua Yeni Gine vize başvuru işlemleri, farklı ek evraklarla desteklenmekte ve Papua Yeni Gine seyahatinde kullanılacak pasaportların, en az 6 ay süreyle geçerli olması ve Papua Yeni Gine Vizesi basımı için, en az 2 boş sayfa bulunması gerekmektedir.