LETONYA VİZE ZORUNLULUĞU

Letonya' ya seyahat etmeyi planlayan;

 • Hususi Pasaport 
 • Hizmet Pasasportu ve
 • Diplomatik Pasaport hamilleri için 180 gün içinde 90 günü aşmayan konaklamalı seyahatlerde vize muafiyeti bulunmaktadır.

Litvanya' ya seyahat edecek olan

 • Umuma Mahsus Pasaport hamillerinin ise kısa süreli seyahatlerinde vize zorunluluğu bulunmaktadır. 

Türkiye’ den kısa süreli vize (90 gün ve daha az konaklamalı) başvuruları, Letonya Büyükelçiliği tarafından değerlendirilmekte ve onay işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Letonya Büyükelçiliği, Türkiye’ de oturum izni bulunan diğer ülke vatandaşları için de kısa süreli Letonya Vizesi başvurularını değerlendirmektedir.

NOT: Letonya Türkiye Büyükelçiliği;

 Bahreyn, Bulgaristan, Benin, Merkezi Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan, Djibouti, Equatorial Guinea, Eritrea, Guinea, Yemen, Kıbrıs, Comoros Adaları, Kongo Cumhuriyeti, Lesotho, Liberia, Libya, Madagascar, Malawi, Mauritius, Mozambique, Namibia, Niger, Oman, Sao Tome and Principe, Seychelles, Sierra Leone, Somalia, Sudan, Swaziland, Togo, Uganda ve Zimbabwe

kısa süreli vize başvurularını da değerlendirmektedir.

 

LETONYA KISA SÜRELİ VİZE İŞLEMLERİ

Türkiye’den Letonya’ya gerçekleştirilecek kısa süreli seyahatler, seyahatin kapsam ve içeriğine bağlı olarak;

 • Letonya Ticari Vize
 • Letonya Turistik Vize
 • Letonya Aile veya Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • Letonya Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferans Vizesi
 • Letonya vatandaşı eşleri için Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

kategorilerinin gerekliliklerine uygun olarak düzenlenmekte ve söz konusu vize başvuruları için farklı başvuru prosedürleri uygulanmaktadır.

NOT: Letonya’ya gerçekleştirilmesi planlanan 90 gün ve daha az konaklamalı vize başvuruları, Schengen Vizesi kapsamında değerlendirilmekte ve gerekli adımlar takip edilmektedir.

Letonya Schengen Vizesi başvurularında, başvuru sahibinin biometrik veri ve parmak izinin vize başvurusunda bulunulacak ülke konsolosluğuyla paylaşılmış olması ve başvuru sahibine ait parmak izi kaydının konsolosluk tarafından kayıtanmış olması gerekmektedir.

Schengen Vizesi başvurularında konsolosluklarla paylaşılan parmak izi kayıtları, 5 yıla kadar konsoloslukça saklı tutulabildiğinden, son 5 yıl içinde Schengen Vizesi kapsamında parmak izi kaydını gerçekleştirmiş olan başvuru sahiplerinin, işlem tekrarlama zorunluluğu bulunmamaktadır.

NOT: Vize başvuru sürecinde, konsoloslukların başvuru sahibini konsolosluğa davet etme hakkı bulunmaktadır.

NOT: Schengen Vizesi ile Letonya’ya giriş yapan ziyaretçilerin, Schengen ülkeleri arasında yapacakları seyahatler sırasında, Letonya’ya birden çok kez giriş yapabilmesi için çok girişli vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Schengen Vizesi başvurularında, Schengen bölgesi ülkelerinden ilk giriş yapılacak ülke için Schengen vizesi yapılması ve seyahatin vize başvurusunda bulunulan Schengen ülkesiyle başlaması gerekmektedir.

LETONYA TİCARİ VİZE İŞLEMLERİ

Temel seyahat kapsamı ticari faaliyetleri (iş toplantıları, yeni iş anlaşmaları için yapılacak sözleşmeler gibi) kapsayan kısa süreli Letonya seyahatleri, ticari vize kapsamında ele alınmakta ve yabancı ülke vatandaşlarının söz konusu faaliyetleri için ülkeye giriş izni sağlanmaktadır. Letonya ticari vize işlemlerinde, başvuru sahibinin kişisel bilgileri ve iş durumunu gösterir belgelerin yanında,

 • Letonya’da bulunan ticari ortak veya ticari tarafın iş ve adres bilgileri de önem arz etmektedir.

Letonya ticari vize başvurusu için, Letonya Büyükelçiliği tarafından yetkilendirişmiş olan akridite hızlı vize servislerini kullanarak, vize işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz.

LETONYA TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

Yabancı ülke vatandaşlarının gezi ve turlar kapsamında Letonya’ya gerçekleştirmeyi planladığı kısa süreli seyahatlerLetonya Turistik Vizesi aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Letonya turistik vize başvurularında, başvuru sahibinin Letonya ziyaretini bir tur veya seyahat acenteleri aracılığıyla gerçekleştiriyor olması ya da talep edilen seyahat süreleriyle uyumlu uçak ve konaklama rezervasyonlarının bulunması önem taşımaktadır.

LETONYA AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZESİ İŞLEMLERİ

Letonya’da yaşayan aile ferdi ya da arkadaşı bulunan yabancı ülke vatandaşlarının, ülkede bulunan yakınlarını kısa süreli seyahat kapsamında ziyaretine olanak tanıyan Letonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi, kısa süreli vize kategorileri arasında yer almaktadır. Letonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurularında, başvuru sahibi yabancı ülke vatandaşının, Letonya’da bulunan yakın ve arkadaşının adres ve kimlik bilgileri ile seyahat tarihleri detaylı olarak tanımlanmalı ve vize başvuru adımları bu doğrultuda yönlendirilmelidir.

LETONYA KÜLTÜREL, SPORTİF FAALİYET VE KONFERANS VİZESİ İŞLEMLERİ

Yabancı ülke vatandaşlarının kültürel, sportif faaliyet ve konferans kapsamlı Letonya seyahatleri için gerekli olan kısa süreli seyahat vizesi, Letonya’ da gerçekleşecek ve vize tanımına uygun etkinlik ve faaliyetlere katılım olanağı sunmaktadır. Kültürel, sportif faaliyet ve konferans vizesi başvurularında, katılımı planlanan etkinliğin amaç e kapsamı ile mekan ve tarih bilgileri, başvuru sahibinin söz konusu etkinlikle lan ilişkili çalışmaları ve planlarının tanımlanması önem taşımaktadır.

LETONYA VATANDAŞI EŞLERİ İÇİN AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZESİ İŞLEMLERİ

Letonya vatandaşları ile evli olan yabancı ülke vatandaşları için eş, aile ferdi veya arkadaş ziyareti olanağı sunan Letonya vatandaşı eşleri için aile ve arkadaş ziyareti vizesi, başvuru sahiplerinin kısa süreli Letonya seyahatlerine olanak tanımaktadır. Söz konusu vize başvurusunda, başvuru sahibinin kişisel bilgilerinin yanı sıra eş bilgileri ve Letonya’ da konaklamayı planladığı adres bilgileri önem taşımaktadır.

LETONYA VİZESİ NASIL ALINIR?

Türkiye’den Letonya’ ya gerçekleştirilmesi planlanan kısa süreli seyahat vizesi başvuruları, seyahatin kapsam ve içeriğine uygun olarak düzenlenen vize başvurularının, Letonya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri aracılığıyla takip ve kontrolüyle sağlanmaktadır.

Schengen vizesi kapsamında gerçekleşecek kısa süreli Letonya seyahatlerinde, son 5 yıl içinde parmak izi kaydını tam ve sorunsuz biçimde paylaşmış olan başvuru sahipleri için konsolosluk ziyareti zorunluluğu bulunmamaktadır.

LETONYA VİZESİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

Letonya vize başvurularının sonuçlanması, tüm evrak ve formların Letonya Büyükelçiliği’ne ulaşmasının ardından ortalama 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

 • Vize başvurusu değerlendirme süreci, dönemsel olarak farklılık gösterebileceğinden, seyahat planlarınızın aksamaması için seyahat tarihinizden en az 15 en fazla 90 gün öncesinde vize başvuru sürecinizi başlatmanız son derece önemlidir.

LETONYA VİZE BAŞVURU FORMU

Letonya’ ya gerçekleştirmeyi planladığınız seyahat öncesinde;

 • Seyahat süresi
 • Seyahat amacı ve
 • Seyahat kapsamına en uygun vize başvuru işlemiyle Letonya’ ya giriş ve konaklama izni talep edebilirsiniz.