Değerli ziyaretçilerimiz, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’nden biri olan Türkmenistan İle Türkiye Cumhuriyeti arasında vize muafiyeti anlaşması vardır. Buna göre; Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil)  pasaport sahibi Türk vatandaşları Türkmenistan’a 30 güne kadar yapacakları ziyaretlerinde vizeden muaftır. Ancak bu kişilerin, özel amaçlı seyahatlerinden önce, Türkmenistan’dan davetiye temin etmeleri gerekmektedir. Diplomatik pasaport sahipleri resmi amaçlı yapacakları seyahatlerinde ise, önceden diplomatik yollarla Türkmen makamlarına gelişlerini bildirmek zorundadır.

Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri ise; Türkmenistan’a yapacakları seyahatleri öncesi Türkiye’deki dış temsilciliklerden Türkmenistan vizesi almalıdır.

Türkmenistan vizesi, ülkenin tüm bölgelerine (Özellikle sınır bölgeleri ve Daşoğuz Vilayeti) seyahat imkânı tanımaz. Bu bölgeye gitmek isteyen başvuru sahiplerinin davetiye almalarını  yanı sıra Devlet Göçmenler Servisi’ne başvuru yaparak bu taleplerini iletmeleri gerekmektedir.  Ayrıca başvuru sahiplerinin Türkmenistan vizeleri bakanlık ve yabancılar şubesi onaylı olmadan uçağa binemeyeceklerini unutmamaları gerekir.

Türkmenistan turistik vizesi alanların otelde kalma zorunluluğu vardır. Eğer kişi otelde kalmazsa para cezası ve gözaltı işlemleriyle karşı karşıya kalabilir.

TÜRKMENİSTAN VİZESİ NASIL ALINIR?

Türkmenistan vizesi Ankara’daki Türkmenistan Büyükelçiliği ve İstanbul’daki Türkmenistan Başkonsolosluğu’ndan alınmaktadır. Bu temsilciliklere yetkili acenteler aracılığıyla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.  Euroasia Global Visa Services diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkmenistan Vize işlemleriyle ilgili de hizmet veren bir kurumdur. Eagvs’nin İstanbul, Ankara,  Edirne, İzmir, Bursa, Tekirdağ, Antalya ve Gaziantep’te ofisleri bulunmaktadır.  Eğer başvurunuza kendiniz gelemiyorsanız, evraklarınızı size en yakın ofisimize gönderip, Eagvs yetkilimize noter tarafından onaylı vekâletname verdiğiniz takdirde sizin şahsen gelmenize gerek kalmadan Türkmenistan Vize başvurunuzu gerçekleştireceklerdir. Eğer şirket adına vekâletname verildiyse, şirket yazılı belgeleri ile başvuru yapılması gerekmektedir.

Türkmenistan Kapıda Vize

Türkmenistan Devleti’nin kapıda vize uygulaması da bulunmaktadır. Ancak bunun içinde başvuru sahibinin Türkmenistan Devleti Göç Servisi tarafından onaylanmış davetiye ve diğer evrakları eksiksiz olarak sunmaları gerekmektedir. Davetiye seyahat öncesi ilgili sınır kapısına bırakılmış olsa bile, başvuru sahibi seyahati sırasında davetiyenin bir örneğini yanında mutlaka bulundurmalıdır.

Ankara Türkmenistan Büyükelçiliği ve İstanbul Türkmenistan Başkonsolosluğu’na yapılan başvurular kabul edilirse Türkmenistan vizesi Aşkabat Havaalanı’nda verilmektedir. Türkmenistan’ın sınır kapılarında geliş ve gidişte vize ücreti dışında bir ücret ödenmez. Havalimanında, gelişte yaklaşık 12 ABD Doları, gidişte de Türkmen Hava Yolları kullanılmıyorsa 25 ABD Doları ödenmektedir.

 

TÜRKMENİSTAN VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

 

1. DİPLOMAT VİZE (DP)

2. HİZMET VİZE (OF)

3. TİCARET VİZE (BS)

4. İŞÇİ VİZE (WP)

5. ÖZEL VİZE (PR)

6. ÖĞRENCİ VİZE (ST)

7. TURİSTİK VİZE (TU)

8. TRANSİT GEÇİŞ VİZE (TR)

9. SAĞLIK TEDAVİ VİZE (HL)

10. SÜRÜCÜ VİZE (DR)

11. ÇIKIŞ VİZE (EX)

TÜRKMENİSTAN VİZESİ İÇİN HAZIRLANMASI GEREKEN İLK EVRAK, TÜRKMENİSTAN DEVLETİ GÖÇ SERVİSİ’NDEN ALINAN DAVETİYEDİR. BAŞVURU SAHİBİ AYRICA SEYAHAT BİTİMİNDEN İTİBAREN EN AZ 1 YILLIK GEÇERLİLİĞİ OLAN PASAPORTUN ORİJİNALİ VE RENKLİ FOTOKOPİSİ, 2 ADET 3X4 CM EBATLARINDA FOTOĞRAF VE VİZE BAŞVURU FORMUNU DOLDURMALIDIR. PASAPORTUNUZUN SÜRESİ NE KADAR UZUN OLURSA BU VİZENİZİN OLUMLU SONUÇLANMASINA KATKI SAĞLAYACAKTIR. BAŞVURU SAHİBİNİN TÜRKMENİSTAN SEYAHATİNE YETECEK KADAR PARASI OLDUĞUNU BANKA HESAP DÖKÜMÜ İLE İSPATLAYABİLMESİ GEREKİR. ÖĞRENCİ VİZESİ BAŞVURULARINDA; TÜRKMENİSTAN’DAKİ ÜNİVERSİTEDEN ALINMIŞ DAVETİYENİN ASLI VE FOTOKOPİSİ, LİSE DİPLOMASI VE TRANSKRİPTİNİN ASLI VE FOTOKOPİSİ, TÜRKİYE SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN ONAYLANMIŞ SAĞLIK KURULU RAPORUNUN ASLI VE FOTOKOPİSİ. SAĞLIK SEYAHAT SİGORTASI; DOĞUM KAYIT ÖRNEĞİNİN ASLI VE FOTOKOPİSİ İSTENMEKTEDİR. TÜRKMENİSTAN TRANSİT VİZE BAŞVURUSU YAPACAK ŞOFÖRLERE TEK GİRİŞLİ, ÇİFT GİRİŞLİ VEYA ÇOK GİRİŞLİ TRANSİT VİZE VERİLEBİLMEKTEDİR. BUNUN İÇİN BAŞVURU SAHİBİNİN:  ULUSLARARASI YÜK VE YOLCU TAŞIMACILIĞINI YAPAN FİRMADAN LİSANS BELGELERİ VE BAŞVURU DİLEKÇESİ VE TÜRKMENİSTAN TOPRAKLARINDAN GEÇİŞİN TRANSİT OLARAK YAPILACAĞINI KANITLAYAN BİR SEYAHAT BELGESİ SUNMASI GEREKİR. TURİSTİK VİZE BAŞVURULARINDA İSE; TÜRKMENİSTAN SEYAHATİNİN TURİSTİK BİR AMAÇLA GERÇEKLEŞTİRİLECEĞİNİ KANITLAYAN BELGE (TURİSTİK SEYAHAT BELGESİ VEYA BİR TURİZM ACENTASI İLE TURİSTİK HİZMETLERDEN YARARLANILMASI AMACIYLA İMZALANAN BİR SÖZLEŞME) BEYAN EDİLMELİDİR. TİCARİ VİZE BAŞVURULARINDA İSE ŞİRKET ANTETLİ KAĞIDINA SEYAHAT AMACINI VE TARİHLERİNİ BELİRTEN BİR VİZE TALEP DİLEKÇESİ YAZILMALIDIR.

TÜRKMENİSTAN VİZESİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

 

TÜRKMENİSTAN VİZE İŞLEMLERİ, BAŞVURU SIRASINDA SUNULMASI ZORUNLU OLAN TÜRKMENİSTAN GÖÇ SERVİSİ ONAYLI DAVETİYENİN 10-20 İŞ GÜNÜ İÇERİSİNDE GELMESİ NEDENİYLE UZUN SÜRMEKTEDİR. TÜRKMENİSTAN VİZESİ TÜM EVRAKLARIN EKSİKSİZ HAZIRLANIP KONSOLOSLUK YA DA BÜYÜKELÇİLİĞE TESLİM EDİLMESİNDEN SONRA ORTALAMA 15 GÜN İÇERİSİNDE SONUÇLANMAKTADIR. DAVETİYENİN BEKLENMESİ, EK EVRAK TALEBİ, RESMİ TATİLLER VE YOĞUNLUK GİBİ FAKTÖRLER SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA BU SÜRE YAKLAŞIK 30 GÜNÜ BULMAKTADIR. TÜRKMENİSTAN VİZENİZİN SEYAHATİNİZDEN ÖNCE ELİNİZDE OLMASINI İSTERSENİZ VİZE BAŞVURUNUZU SEYAHATİNİZE EN FAZLA 3 AY KALA YAPABİLİRSİNİZ.

TÜRKMENİSTAN VİZESİ REDDİ

 

TÜRKMENİSTAN VİZE ÜCRETİNİ ÖDEMİŞ OLMANIZ YA DA EVRAKLARINIZI EKSİKSİZ TESLİM ETMENİZ VİZENİZİN OLUMLU SONUÇLANACAĞI ANLAMINA GELMEZ. VİZE YETKİLİSİ BAŞVURUNUZU REDDEDEBİLİR VE RED SEBEBİNİ AÇIKLAMA ZORUNLULUĞU YOKTUR. VİZENİZ EKSİK EVRAK, MADDİ İMKÂNINIZIN YETERSİZ BULUNMASI,  VİZE YETKİLİNİZİN VİZE SÜRENİZİN BİTİMİNDE TÜRKMENİSTAN’DAN AYRILACAĞINIZA İKNA OLMAMASI  GİBİ NEDENLERLE REDDEDİLEBİLİR.

TÜRKMENİSTAN VİZESİ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

  • YIPRANMIŞ VE ESKİ PASAPORTLARLA VİZE BAŞVURUSU YAPMAYIN. ÇÜNKÜ VİZENİZ ONAYLANIŞ OLSA BİLE YIPRANMIŞ PASAPORTLA TÜRKMENİSTAN’A GİRİŞİNİZE İZİN VERİLMEYECEKTİR.

 

  • TÜRKMENİSTAN’DA KALIŞ SÜRENİZ 3 GÜNDEN FAZLA İSE KONAKLADIĞINIZ YERİN TÜRKMENİSTAN GÖÇ SERVİSİ’NE BAŞVURARAK KAYIT YAPTIRMALISINIZ. KAYIT YAPTIRDIĞINIZ İLİN DIŞINA ÇIKACAKSANIZ GÖÇ SERVİSİ’NE BİLGİ VERMELİSİNİZ. BU KURALLARA UYMAYAN KİŞİLERE TÜRKMENİSTAN’DAN ÇIKIŞLARI SIRASINDA SINIRDA PARA CEZASI UYGULANMAKTA HATTA TÜRKMENİSTAN’A GİRİŞ YASAĞI KONMAKTADIR.

 

  • TRANSİT VİZE İLE TÜRKMENİSTAN’A GİDENLER BU ÜLKEDE EN FAZLA 5 GÜN KALABİLMEKTEDİR.

 

  • TIR ŞOFÖRLERİ, TÜRKMENİSTAN’DA ŞİRKETİN BAŞVURUSU ÜZERİNE 6 AY GEÇERLİ, ÇOK  GİRİŞLİ, 15 GÜN İKAMET SÜRELİ VİZE ALABİLMEKTEDİR. EĞER TÜRKMENİSTAN’DA KALIŞ SÜRELERİ 5 GÜNÜ AŞARSA TÜRKMENİSTAN GÖÇMEN SERVİSİ’NE BAŞVURARAK SÜREYİ UZATMALARI GEREKİR.