Ruanda devleti, günümüzde internetin yaygınlaşmasıyla beraber Elektronik Vize yani E-Vize işlemlerini tüm dünya ülkelerine açmış bulunmakta. Elektronik vize, beklemeden, saatler içerisinde alabileceğiniz bir vize türüdür. Ruanda E-vizenizi dakikalar içerisinde rahatça çıkartabilir ve vizesini aldığınız ülkeye yolculuk edebilirsiniz. Elektronik vizeniz onaylandığı an, başvuru yapan kişinin kendi posta adresine e-posta yoluyla onay mesajı iletilir, onay mesajı ile beraber vizenizi istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Vizenizin pasaportunuza yolculuk ettiğiniz ülkede kayıt edileceğini bilmelisiniz.

Zaman ve tasarruf açısından yararı olduğu kadar dikkat de isteyen bir başvuru çeşidi olan Ruanda elektronik vize başvurusu, yapacağınız en küçük bir harf hatasında bile başvuruda bulunan kişiye istenmeyen sorunlar doğurabilir ve işlerini aksatabilir.

Ruanda elektronik vize başvurusu yaparken herhangi bir ülkenin vatandaşı olmalı ve ikamet adresinizi Ruanda elektronik vize başvurusu yaparken iletmelisiniz. Uzmanımızla yapacağınız görüşmelerde iletmeniz gereken birtakım belgeler mevcuttur, bunlardan biri; ikamet adresinizdir. İkamet adresinizle beraber hangi vize türüne -ticari vize, transit vize, turistik vize ya da göçmenlik başvurusu- başvuruda bulunacağınızı da söylemeyi unutmayınız. Ayrıca; pasaport türünüzü ve kaç gün kalmak istediğinizi de elektronik vize uzmanımıza iletmeniz, işleminizin rahatlığı ve hızlılığı konusunda sizin için yararlı olacaktır.

RUANDA’YA TÜRKİYE’DEN ELEKTRONİK VİZE BAŞVURUSU YAPMAK İSTEYENLERİN DİKKATİNE

Türkiye’den ya da diğer dünya ülkelerinden Ruanda elektronik vize başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken ve sizden beklenen bazı temel hususlar mevcuttur. Bunlardan birincisi e-vize başvurusu yaparken Ruanda vizesi için istenilen evrakları elektronik ortam üzerinden doğru adrese eksiksiz bir şekilde yollamanızdır.

Ayrıca Ruanda elektronik vize ya da Ruanda klasik vize başvurusu yaparken en baş pasaportunuzun olması gerektiğini unutmayınız. Uzmanımızla Ruanda elektronik vize başvurusunda bulunurken, pasaportunuzun bilgisayardan taratılmış olan halini göndermeniz gerekmektedir. Vizeniz çıktığı anda e-postanıza dakikalar içerisinde vize başvuru sonucunuz ya da onay mesajınız gelir ve vizeniz pasaportunuza Ruanda’ya giriş yaptıktan sonra işlenir.

Pasaportunuzun geçerlilik süresini bilmeniz, e-vize veya klasik vize başvurusu yaparken ihtiyacınız olacak temel hususlardan birisidir. Pasaport geçerlilik sürenizin, başvuru yaptığınız tarihten en az 6 (Altı) ay daha geçerli olması gerektiğini unutmamalısınız. Pasaportunuzun geçerlilik süresini bilmiyorsanız ya da pasaportunuzun geçerlilik süresinin 6 (Altı) aydan daha az bir zamanı varsa, iletişimde olduğunuz elektronik vize uzmanımıza bu bilgiyi iletmelisiniz. Ruanda elektronik vize başvurusu yaparken pasaportunuzun türü önemli olmayıp, tüm pasaportlar için vizeye tabi tutulursunuz.

RUANDA E-VİZE BAŞVURUSU YAPARKEN İSTENİLEN BELGELER NELERDİR?

Ruanda elektronik vize başvurusu yaparken elektronik olarak yollamanız gereken belgelerin en başında pasaportunuzun elektronik ortamda taranmış görüntüsü ve 1 (Bir) adet biyometrik fotoğrafınız gelmektedir. Biyometrik fotoğrafınızı çekilirken yüzünüzde makyaj olmamasına, kulaklarınızın tam karşıdan görünmesine ve üzerinizde takı olmamasına özen göstermelisiniz. Ayrıca, gidiş-dönüş uçak biletinizi ve otel rezervasyonlarınızı da elektronik ortada tarayarak doğru adrese iletmeniz gerekmektedir.

Elektronik vize başvuru sonucunuz 1 (Bir) ve 4 (Dört) iş günü içerisinde net olarak mail adresinize ulaşır. Doğru ve eksiksiz bir şekilde başvuru yaptığınız zaman elektronik vize başvuru sonucunuzun elinize ulaşma sürece minimum zamana iner, o yüzden başvurunuzu vize işlemlerinde deneyimli bir uzman tarafından yaptırmanız zaman konusunda size büyük bir kolaylık sağlar.

RUANDA KLASİK VİZE BAŞVURUSU YAPARKEN İSTENİLEN BELGELER NELERDİR?

Ruanda klasik vize başvurusu yaparken dikkat etmeniz gerekenler ve belgeler elektronik vize başvurusuna göre değişkenlik sağlar.

Başvuruda bulunurken göndermeniz gereken evrakları vize uzmanınıza mail yolu ile göndermeniz gerekmektedir. Ruanda klasik vize başvurusunda bulunurken, Ruanda elektronik vize başvurusunda olduğu gibi benzer şartlar mevcuttur. Bunlardan en birincisi pasaportunuz… Pasaportunuzun 6 (Altı) ay geçerlilik süresi olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Kulaklarınızın ve yüz hatlarınızın açık şekilde görüneceği biyometrik fotoğrafınız. Ruanda’ya seyahat sebebinizi açıklayan İngilizce metni göndermeniz en önemli şartlardan bir tanesidir. Ruanda devleti aynı zamanda Adli Sicil Kaydınızı da sizden istemektedir. E-devlet üzerinden indirdiğiniz Adli Sicil Kaydınızı vize uzmanınıza e-posta yolu ile yollamanız yeterli olacaktır. En son olarak da uçak ve hotel rezervasyonlarınızı eklemeyi unutmamalısınız.

Klasik vize başvurunuzun sonuçlanma süresi en az 3 (Üç) iş günü ile, 10 (On) iş günü arasında değişmektedir.

DOĞU AFRİKA VİZE BAŞVURUSU İÇİN İSTENİLEN BELGELER NELERDİR?

Doğu Afrika vizesini çıkartmanızın sizin için en büyük yararı, 3 (Üç) ülkeye tek vize ile girebilmenizdir. UgandaKenya ve Ruanda ülkelerine sadece Doğu Afrika vizesiyle giriş yapabilirsiniz.

Ruanda Elektronik Vize için yapılan tüm uyarılar Doğu Afrika vize başvurusu için de geçerlidir. Pasaportunuzun geçerliği, fotoğrafınızın biyometrik olması gibi dikkat etmeniz gereken şeyler Doğu Afrika vize başvurusu sırasında da büyük önem arz eder.

  • Pasaport -en az 6 (Altı) ay daha geçerli olması şartıyla-
  • 1 (Bir) adet biyometrik fotoğraf
  • Vize talep dilekçesi -Kenya, Ruanda ya da Uganda arasında hangisine başvuru yapacaksanız o ülkeye özel hazırlanmış vize talep dilekçesi-
  • Gidiş-dönül uçak bileti ve otel rezervasyonları
  • Banka hesap dökümü
  • Ödeme dekontu

Doğu Afrika vize başvurusu sırasında sizden istenilen belgeler yukarıdan belirtildiğin gibidir.

Elektronik vizeklasik vize ya da Doğu Afrika vizelerinden herhangi birisine sahip olsanız da dikkat etmeniz gereken en önemli husus; vize geçerlilik sürenizi aşmamanızdır. Her dünya ülkesinin olduğu gibi Ruanda’nın da vize geçerlilik süresini aşanlara dayattığı yaptırımlar mevcuttur.

Vizenizi alıp yolculuğa çıkmadan önce gideceğiniz ülkenin hangi şartları istediğini dikkatlice incelemelisiniz.