Genel olarak Polonya Schengen Vize çeşitleri, yapılan seyahatin amacı doğrultusunda: Aile/Arkadaş Ziyaret Vizesi; Ticari Vize; Turistik Vize şeklinde farklılık göstermektedir. Euroasia Global Visa Services firmamıza kargo ile gönderdiğiniz veya Ofisimize bizzat kendiniz gelerek teslim ettiğiniz Polonya Schengen vize evraklarınızın incelemesini yaptıktan sonra, neler yapılması gerektiği hakkında sizleri bilgilendirmekteyiz.

Polonya Vize başvurusu için en az iki sayfası boş, geçerlilik süresi yeterli ve bütünlüğü bozulacak derecede yıpranmamış bir pasaportunuz olması gerekir.

Eylül 2014 yılından sonra Schengen bölgesi ülkelerden birine yapmış olduğunuz seyahatlerinizde VIS ifadeli Schengen vizesi almışsanız parmak izi bilginizi kayıt ettirmek için kendinizin bizzat gelmesine gerek yoktur. Polonya Schengen Vize işlem evraklarını Euroasia Global Visa Services ofisimize göndermeniz yeterli olacaktır. Şayet pasaportunuzda VIS ifadesi yoksa parmak izi bilgilerinizi elektronik ortamda kayıt yaptırabilmek için sizi en yakın başvuru merkezine davet edeceğiz. Çağrı merkezlerimizi arayarak daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Eğer seyahatiniz süresince diğer schengen ülkelerinden bir kısmını da ziyaret etmek istiyorsanız en çok zaman geçireceğiniz ülkenin schengen vizesine başvurmanız gerekmektedir. Polonya schengen vizesi alan kişilerin seyahatlerine Polonya’dan başlamaları schengen vize kurallarının bir gereğidir.

Polonya Büyükelçiliği schengen vizesi almış olan kişilere 180 günde en çok 90 günlük kalma süresi vermektedir. İnternet sayfamızda 2020 yılı için bütün schengen vizelerine ait güncel bilgileri bulabilirsiniz.

Polonya’ya kısa süreli seyahatler için istenen vizeler( C tipi vizeler)

  • Turistik vize
  • Ticari vize
  • Aile ziyareti vizesi
  • Kültürel, sportif faaliyet ve konferansa katılım vizesi
  • Kısa süreli öğrenim ve staj vize başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.

 

Polonya’ya Uzun süreli Seyahatler için gerekli vizeler (D tipi vizeler) 

  • Oturum vizesi
  • Çalışma vizesi
  • Eğitim vizesi
  • Aile birleşimi vizesi 

POLONYA VİZESİ NEREDEN ALINIR? 

 

Polonya vize işlemleri Bursa, Polonya vize işlemleri Antalya, Polonya vize işlemleri Adana, Polonya vize işlemleri İzmir gibi Türkiye’nin farklı illerinden Polonya vize işlemlerinizi Euroasia Global Visa Services ile başlatabilirsiniz.

Polonya Büyükelçiliği vize işlemlerinde yoğunlaşmaları önlemek ve daha hızlı hizmet verebilmek için diplomatik misyonları için bölgeler arasında görev paylaşımına gitmiştir. Buna bağlı olarak Polonya Ankara Büyükelçiliğinin görev bölgesindeki illerde oturan vatandaşlarımız Antalya,Gaziantep, Trabzon ve  Ankara’da bulunan temsilcilikler vasıtasıyla vize işlemlerini başlatabilirler.

Polonya Büyükelçiliği Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerine, önceden alınmış schengen vizeleri yoksa Polonya vize prosedürü uygulamaktadır. Bunun dışında Diplomatik (Siyah/Kırmızı) Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) pasaport sahipleri, yasal süreleri istismar etmemek şartıyla 6 aylık bir zaman diliminde en fazla 3 ay vizesiz olarak Polonya’da kalabilirler.

25 Eylül 2014 yılından itibaren herhangi bir schengen ülkesine yapılan seyahatlerde, schengen vize kuralları gereği pasaportlara Visa Information System (VIS) kaşesi vurulmaktadır. Bu (VIS) ifadesi ile pasaport sahibinin bimetrik verileri ile parmak izi bilgilerinin kayıt altına alınmış olduğu ifade edilmektedir. Şayet pasaportunuzda (VIS) damgası bulunuyorsa vize işlem evraklarınızı size en yakın çalışma ofislerimize elden veya kargo ile ulaştırarak vize işlemlerinizi kolayca başlatabilirsiniz.

POLONYA EDİRNE VİZE İŞLEMLERİ, POLONYA İZMİR VİZE İŞLEMLERİ POLONYA İSTANBUL VİZE İŞLEMLERİ POLONYA BURSA VİZE İŞLEMLERİ 

 

İstanbul, Balıkesir, Kütahya, Uşak, Edirne, Bilecik, Bursa, Aydın, Sakarya, Çanakkale, İzmir, İzmit, Kırklareli, Manisa, Yalova, Muğla ve Tekirdağ gibi İstanbul Polonya Başkonsolosluğunun görev alanına giren illerde oturan vatandaşlarımız, İstanbul, Edirne, Bursa ve İzmir’de bulunan vize çalışma ofislerimizden kendileri için uygun olanları ile irtibata geçerek Polonya vize işlemlerini tamamlayabilirler. Bu illerde yerleşik olan vatandaşlarımıza, Vize çalışma ofislerimizdeki konusunda yetkin çalışanlarımız, Polonya schengen vize işlemlerinde rehberlik etmektedir.

 

Edirne vize işlemlerinizi, İzmir vize işlemlerinizi, Bursa vize işlemlerinizi ve İstanbul vize işlemlerinizi, profesyonel rehberlik hizmetini sizlere en hızlı bir şekilde verebilmek için bu şehirlerde kurulmuş vize ofislerimiz vasıtasıyla yürütebilirsiniz.

 

POLONYA VİZESİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

 

Polonya’ya vize almak için Konsoloslukta vize işlemi başlatmadan önce seyahat tarihinize bağlı olarak zamanınızı iyi planlamalısınız. Polonya vizenizin seyahat tarihinize yetişebilmesi için belirli bir zaman ihtiyat payı bırakarak öyle başvuru yapmak doğru bir yaklaşım olacaktır. Polonya vize işlemleri yaklaşık 15 iş günü bir zaman almaktadır. Bu süre kesin olmayıp başvurunun durumuna, istenen vize türüne ve konsolosluğun yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca yabancı pasaport ile başlatılan vize işlemleri daha uzun zaman alabilir.

Bunun yanında Türkiye’nin Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı gibi resmi tatillerinde, Polonya’nın paskalya ve Noel tatillerinde vize taleplerinin arttığı ve işlemlerin yoğunlaştığını da göz ardı etmeyiniz. Resmi tatil günleri öncesinde yapılan başvuruların işlem süresi yoğunluktan dolayı uzayabilmektedir.

Polonya Konsolosluğunun 3 ay öncesinden vize işlemlerini başlatmaya imkân tanımasından dolayı, Vize ofisimizden hizmet alan kişilere işlemlerini en az 1 ay önceden başlatmalarını öneriyoruz.

Değerli ziyaretçilerimiz, Polonya seyahatiniz için gereken, mesleki konumunuza ve yaşınıza uygun schengen vize belgelerini, çağrı merkezlerimizi arayarak yetkililerimizden öğrenebilirsiniz. Schengen departmanı yetkililerimiz görüşmemiz esnasında başvurunuza yönelik hesaplanacak olan Polonya vize ücreti 2020 yılı için geçerli hizmet bedellerini sizlere iletecektir.

Sizlere hızlı ve güvenilir hizmet vermek amacıyla açılan Euroasia Global Visa Services’in çalışma ofisleri ile yapmış olduğunuz Polonya schengen vize işlemlerinizi takip edebilirsiniz.

 

Uyarılar

 

Polonya Konsolosluğunun 3 ay öncesinden Polonya vize işlemlerini başlatabilme hakkı verdiği bir durumda, işlemleri seyahat tarihine yakın dar bir zaman aralığında başlatmak, vizenizin seyahat tarihine kadar yetişmesini riske atmaktır.

Vize çalışma ofisi olarak sizlere önerimiz Polonya’ya yapacağınız seyahatten az bir ay öncesinden vize işlemlerine başlamanızdır.

Polonya vizesi için alınan randevu gününe kadar sizden istenen schengen vize evraklarını tamamlamaya özen gösteriniz.

 

Polonya vizesine başvuran 12 yaşından küçük çocukların dikkatine; 

12 yaşından küçük çocuklar adına ebeveynleri vize işlem başvurusu yapabilirler. Şayet 12 yaşında küçük çocuklar yalnız seyahat edeceklerse anne ve babalarının ortak noter onaylı muvafakat vermeleri gereklidir. Çocuklar anne ve babası ile beraber yolculuk edeceklerse vize işlemlerinde muvafakat belgesi aranmamaktadır. 12 yaşında küçük çocuklar için biometri işlemi yapılmamaktadır.

Polonya vizesine başvuran 12-18 yaş grubundaki gençlerin dikkatine

Polonya vize işlemleri için başvuran 12-18 yaş grubundaki gençlerin, Konsolosluğun yetkili kıldığı Vize merkezlerine şahsen gelerek, biometrik verileri ile parmak izi bilgilerini elektronik ortamda kayıt altına aldırmaları, vize almak için yapılması gereken zorunlu bir işlemdir.

Boşanma ya da evlilik gibi sebeplerden dolayı, kimlik kartı ile pasaport arasında soyadı uyuşmazlığı varise şayet, bu durum düzeltildikten sonra vize işlemi başlatılmalıdır.

Polonya aile/akraba ziyareti için vize talep ediyorsanız, Polonya’da ikamet eden akrabanızdan davet mektubu alarak vize işlem dosyasına koymalısınız. Dosyaya koyacağınız belge orijinal olmalı fotoğraf şeklinde olmamalıdır.

 

SGK çalışma kaydınız yoksa çalıştığınız yerdeki iş sözleşmesini noterden onaylatarak vize işlem dosyasına koyabilirsiniz.