Belçika Schengen Vize kategorileri temel olarak: Turistik Vize; Ticari Vize; Aile Ziyaret Vizesi olarak ayrılmaktadır. Belçika vizesi için gerekli başvuru evraklarınızı firmamıza şahsen veya kargo ile ulaştırmanız halinde, ilk olarak belgelerinizin kontrolünü sağlamaktayız. Başvuru dosyanızda eksik ve/veya hatalı belge tespit ettiğimizde sizi bilgilendirmekteyiz. 
 
Geçerli veya önceki pasaportlarınızda 25 Eylül 2014 tarihinden sonra alınmış VIS ibareli Schengen vizeniz varsa parmak izi vermenize gerek kalmayabilir. Bu tarihten sonra VIS ibareli Schengen vizesi olan başvuru sahipleri Türkiye’nin neresinde ikamet ederse etsin başvuru evraklarını İstanbul’daki merkez ofisimize kargo ile göndermeleri halinde başvurularını en kısa sürede tamamlamaktayız. 25 Eylül 2014 tarihinden sonra alınmış VIS ibareli Schengen vizeniz yoksa sizi en yakın başvuru merkezimizin olduğu bölgeye parmak izi ibrazınız için davet edeceğiz.

Seyahatiniz süresince birden fazla Schengen ülkesini ziyaret etme planınız varsa en uzun konaklama gerçekleştireceğiniz ülkenin Schengen vizesine sahip olmanız gerektiğini hatırlatırız. Değerli ziyaretçimiz, Belçika vize işlemlerinizde 2020 yılına ait güncel prosedürler ve vize ücretleri hakkında detaylı bilgiye sayfamızın devamını inceleyerek veya yetkililerimizi arayarak ulaşabilirsiniz. 

  • Transit vize
  • Denizci transit vizesi
  • Belçika’da evlenme vizesi
  • Kültürel, sportif faaliyet ve konferansa katılım vizesi
  • Kısa süreli öğrenim ve staj, vize başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.

Belçika’ya turistik, ticari ve aile ziyareti amacıyla kısa süreli seyahat planlayanlar pasaportlarında geçerli ve çok girişli bir Schengen vizeleri yoksa Belçika Schengen vize işlemlerine tabidirler.

Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah/Kırmızı) pasaport sahibi vatandaşlarımız 180 içerisinde maksimum 90 günü geçirmemek koşuluyla vize prosedüründen muaf olarak seyahat edebilmektedirler. Ancak Hususi, Hizmet ve Diplomatik gibi özel pasaporta sahip vatandaşlarımız seyahatlerinden önce pasaportlarının geçerlilik süresine dikkat etmelidirler. Pasaportlarının geçerlilik süresi seyahat dönüş tarihlerinden sonra 3 ay olmalıdır.

Belçika Schengen vize 180 gün içinde maksimum 90 güne kadar olan seyahatler için talep edilmektedir. 90 günden fazla konaklama gerektiren öğrenim, çalışma, aile birleşimi gibi durumlar için Belçika D vize başvurusunda bulunmalısınız. Belçika D vize başvurularınızı doğrudan Belçika Büyükelçiliği ve Belçika Başkonsolosluğuna yapabilirsiniz.

Belçika Vizesi Nasıl Alınır?

25 Eylül 2014 tarihinden sonra pasaportunuzda VIS ibareli Schengen vizeniz bulunuyorsa Türkiye bölge ayrımı olmaksızın evraklarınızı İstanbul merkez ofisimize göndermeniz halinde vize başvurunuzu vakit kaybetmeden tamamlamaktayız.

Belçika vize işlemleri Antalya, Belçika vize işlemleri Adana, Belçika vize işlemleri Ankara, Belçika Vize İşlemleri İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin neresinde ikamet ederseniz edin vize işlemlerinizi firmamız aracılığıyla tamamlayabilirsiniz.

Belçika diplomatik temsilciliklerinin vize işlemlerinde bölge sınırlaması bulunmaktadır. İkamet bölgenize en yakın İstanbul merkez şubemiz başta olmak üzere, Ankara, İzmir, Bursa ve Edirne ofislerimizden vize işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

 

İstanbul, Trakya, Kırklareli, Edirne, Tekirdağ, Kocaeli, Yalova, Balıkesir,  Bursa, Çanakkale ve çevresinden yapılan vize başvurularını değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi yalnızca Belçika Başkonsolosluğu İstanbul’a aittir. Bu illerin haricinde kalan bölgelerde ikamet Belçika vize müracaat sahiplerinin vize başvurularını inceleme ve sonuçlandırma yetkisi Belçika Büyükelçiliği’ne aittir.

Belçika Vize İşlemleri Bursa

Belçika vize işlemlerini Bursa ve çevresinden tamamlayacak müracaat sahiplerine kolaylaştırılmış vize işlem hizmeti sunmaktayız. Belçika vizenizi Bursa’dan alabilmek için aşağıda madde madde belirttiğimiz vize başvuru prosedürlerini dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz. Vize işlemlerinizi Bursa’dan tamamlamak için Bursa ofisimiz Schengen departmanını arayabilirsiniz.

Belçika Vize İşlemleri İzmir

İzmir’in tüm merkez ilçelerinde Belçika vize işlemlerinizi kolaylaştırılmış vize başvuru hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Belçika vizesi için gerekli  güncel evrak listesini ve mesleksel durumunuza uygun ek evrak listelerini Schengen yetkililerimizi arayarak bilgi e-maili olarak talep edin. İzmir’den Belçika vize işlemleriniz için Schengen yetkililerimizi arayarak Belçika vize ücreti için teklif alabilirsiniz.

Belçika seyahatiniz için Belçika Konsolosluğunun talep ettiği vize başvuru evraklarını “gerekli evraklar” başlığımız altında da bulabilirsiniz. 25 Eylül 2014 yılından sonra aldığınız VIS ibareli vizeniz varsa parmak izi prosedüründen muaf olma durumunuz söz konusudur. Parmak izi muafiyetiniz söz konusuysa yetkili vize başvuru merkezlerine şahsen gelmenize gerek yoktur. Dolayısıyla İzmir, Bursa, Adana, Tekirdağ, Edirne, Konya başta olmak üzere tüm Türkiye’den yapılan vize başvurularını gerekli evrakların İstanbul merkez ofisimize gönderilmesi halinde vakit kaybetmeden, sizin adınıza tamamlamaktayız.

Bursa vize işlemlerinizi, Ankara vize işlemlerinizi, Edirne vize işlemlerinizi bu illerde bulunan ofislerimiz aracılığıyla da tamamlayabilirsiniz. Yetkililerimizi arayarak parmak izi durumunuzu sorgulayın ve vize başvuru merkezinin müsaitlik durumuna göre size en uygun tarihe bir randevu talep edin.

Geçici olarak ikamet ettiğiniz şehirde bulunmuyorsanız Belçika vize işlemlerinizi bulunduğunuz yere hizmet veren ofisimizden de tamamlayabilirsiniz. İstanbul merkez ofisimiz dışındaki Edirne, Ankara, İzmir’den başvuru yapacaksanız işlemlerinizde 1-2 gün gecikme yaşanabileceğini göz önünde bulundurunuz. 

Belçika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Belçika vizesi için yapılan başvurular ortalama olarak 8-15 iş günü arasında değişmektedir. Bu süre ortalama sonuçlanma süreleri hakkında öngörü oluşturmak için belirtilmiştir. Ancak Belçika vize başvurularınızın değerlendirmesi ve sonuçlandırılması tamamen Belçika Büyükelçiliği ve Belçika Başkonsolosluğuna aittir. Değerlendirmeler daha uzun sürebilir. Yabancı pasaportla yapılan vize başvuruları da çoğunlukla daha uzun sürede sonuçlanmaktadır. Özellikle Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı, Paskalya Bayramı gibi tatil günlerinde konsolosluk vize birimi hizmet vermez. Dolayısıyla bu tarihlerden önce yoğunluk olmaktadır, bu tarihlerden önce vize başvurusu yapacaksanız 1,5 ay önceden başvurunuzu tamamlamanızı tavsiye ederiz. 

Değerli ziyaretçilerimiz, Belçika vize işlemleriniz için Schengen yetkililerimizi arayabilir, mesleksel ve sosyal durumunuza uygun evrak listelerini talep edebilirsiniz. Belçika vize ücreti 2020 yılına ait güncel servis bedellerini öğrenebilirsiniz.

Belçika Vize Başvuru Prosedürü

Belçika vize işlemlerinizi firmamız aracılığıyla tamamlayabilirsiniz. Belçika vize işlemleriniz için web sitemizde bulunan bilgilerin sizin için yeterli olmaması durumunda yetkililerimizi arayarak gereken desteği alabilirsiniz, seyahat sebebinize göre size en uygun evrak listesini içerir bilgilendirme e-postasını talep edebilirsiniz. 

1. Hazırlamış olduğunuz belgelerinizi kurumumuza ulaştırın.

Belçika vize işlemleri konusunda yararlı bilgi sağlamak amacıyla hazırladığımız sayfamızda mesleksel ve sosyal (öğrenci, emekli, ev hanımı) durumunuza göre değişen evrak listelerine ulaşabilirsiniz. Belçika vize başvuru belgelerinizi eksiksiz bir şekilde hazırlamış olmanız vizenizin işleme alınma süresini kısaltacaktır. 
Belçika Konsolosluğunun vize başvurularını sonuçlandırma süresine müdahale edilememektedir. Vize başvurularınız öngörülen tarihten daha uzun bir sürede sonuçlanabilir. Belçika vize başvuru belgelerinizi dikkatli ve eksiksiz bir şekilde hazırlayarak bize ulaştırırsanız belgelerinizi tekrar temin etmek ve yeni bir randevu tarihi almak gibi sebeplerden oluşan zaman kayıplarını engelleyebilirsiniz. Belçika vize başvuru evraklarınızı size en yakın şubemize şahsen, üçüncü bir kişi aracılığıyla elden veya kargo ile ofisimize göndererek Schengen yetkililerimize ulaştırabilirsiniz. 
 
2. Evraklarınız elimize ulaştığında sizi arayacağız. 

Euroasia Schengen departmanı yetkililerimiz gönderdiğiniz evraklarınızı teslim aldıktan sonra evraklarınızın kontrolünü sağlamaktadırlar. Eksik veya hatalı evrak bulunan başvuru dosyalarında sizi bilgilendirmekte; sorunun çözümüne yönelik çalışma yürütmektedirler. Lütfen bu aşamada evraklarınızı eksiksiz bir şekilde ve uyarıları dikkate alarak hazırlayınız. Belçika vize başvuru aşamaları konusunda dilerseniz telefon ile canlı destek de alabilirsiniz.