Güney Amerika’da bulunan Uruguay, özgürlükler ve mutluluklar ülkesi olarak biliniyor. Uruguay ile Türkiye Cumhuriyeti arasında vize muafiyeti anlaşması bulunduğundan Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus Pasaport sahibi Türk vatandaşları Uruguay’a yapacakları 90 güne kadar olan ziyaretlerinde vizeden muaftırlar.

 

URUGUAY VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Uruguay vizesi için hazırlamanız gereken evraklar, vize türüne, vize süresine ve başvuru sahibinin mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir. Uruguay Vizesi, Turistik Vize, Ticari Vize ve Aile Ziyaret Vizesi olarak kategorize edilebilmektedir.

Uruguay vizesi için seyahat bitiminizden itibaren en az 6 ay geçerliliği olan  pasaportunuz,  gidiş –dönüş uçak biletiniz, Uruguay’da ikamet edeceğiniz adres bilgileriniz ve Uruguay seyahatinizi gerçekleştirmeye yetecek maddi kaynaklarınızı gösteren banka özetini sunmanız istenecektir.

Uruguay’a girişte eksik evraklarınız nedeniyle her hangi bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız seyahatiniz öncesi mutlaka danışmanlık almanızı tavsiye ederiz.

URUGUAY OTURUM İZNİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

 

  • Uruguay’da ikamet ettiğiniz adrese ait resmi belge. (Adınıza düzenlenmiş elektrik faturası olabilir.)
  • Uruguay’daki bir poliklinikte muayene ve kan testi yaptırmalı, sağlık durumunuzu gösteren Ulusal Sağlık Karnesi anlamına gelen Carné de Salud” adlı belgeyi sunmalısınız.
  • Türkiye’deki resmi makamlar tarafından onaylanmış nüfus cüzdanı, evlilik  ve boşanma belgeleri İspanyolcaya tercüme edilerek ve apostil yaptırılmalı. Önce Uruguay Nüfus Müdürlüğü’ne ardından Göçmenlik ofisine sunulmalı.
  • Apostilli ve İspanyolca tercüme edilmiş doğum belgesi.
  • İspanyolcaya tercüme edilmiş, apostil yapılmış Adli Sicil kaydı sunulmalı. Adli Sicil Kaydı son 5 yıldır yaşadığınız ülkeden alınmış olmalıdır.
  • Uruguay’daki bir bankadan açılmış banka hesabı. Bu hesabı açtırmak için 2 farklı finansal kurumdan referans mektubu sunulmalı.
  • Kimlik belgesi (Pasaport veya sürücü belgesi)
  • Uruguay’da yaşamaya yetecek en az 1500 dolarlık gelir durumunu gösteren belge.
  • 2 adet fotoğraf.

 

Uruguay Oturum İzni Ne Kadar Sürede Alınır?

Uruguay'da geçici oturum izni ile 2 yıl ikamet etme hakkınız bulunuyor. 2 yılın sonunda kalıcı oturum izni için başvuru yapılıyor. 3-5 yıllık sürecin sonunda ise Uruguay vatandaşlık başvurusu yapabiliyorsunuz.